Počet záznamů: 1  

Kostel sv. Jiří (Krnsko, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel sv. Jiří (Krnsko, Česko)
  Místo Krnsko (Česko)
  Vznik12. stol. - postaven románský kostelík
  Události1787 - postaven dnešní kostel
  PopisV jihovýchodní části obce, v Dolním Krnsku (v části obce nesprávně též nazývané Zámostí). - Původně zde patrně stával románský kostel ze 12. stol. Na jeho místě v r. 1787 vystavěna dnešní stavba. - Jedná se o pozdně barokní, jednolodní, obdélný kostel se zaoblenými nárožími a obdélným, půlkruhově zakončeným presbytářem, po jehož severní straně je sakristie a po jižní oratoř z r. 1868. Průčelí zdobeno pilastry, tabulovým štítem s volutovými křídly a střední nikou. Po stranách vstupního portálu pamětní desky se jmény padlých a nezvěstných v první světové válce. Na fasádách pilastry a obdélná, polokruhově zakončená okna. Mansardová střecha. Presbytář sklenut konchou, loď (členěná pilastry) sklenuta plackou; zděná kruchta. - Zařízení: převážně soudobé se stavbou. Hlavní oltář rokokový, rámový, s obrazem sv. Jiří z r. 1861 od V. Kroupy, od něho také obrazy na bočních oltářích sv. Františka a sv. Václava; kamenná renesanční křtitelnice z r. 1570; za hlavním oltářem figurální náhrobek Jiřího Vančury z Řehnic (z r. 1533). - Okolo kostela dosud funkční starý hřbitov, kterým prochází veřejná cesta k domům na úbočí nad kostelem. V areálu hřbitova novorománská kaple a na svahu zděná zvonice, poblíž kostela bývalá fara z r. 1766 (dnes soukromý objekt) a socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1769 od A. Jedličky z Prahy.
  Klíč.slovakostely * náhrobky * pamětní desky * zvonice * kaple * fary * sochy * románský sloh * baroko * rokoko * novorománský sloh
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4, T-Ž. Praha: Academia, 1982, s. 336-337.
  GRISA, Ivan. Hrady.cz: kostel sv. Jiří Krnsko [online]. c1995-2012. [cit. 24.1.2013]. Dostupné z: http://www.hrady.cz/index.php?OID=9788.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (5) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.