Počet záznamů: 1  

Říčany (hrad)

  1. Jméno korporaceŘíčany (hrad)
    Jiné jménoŘíčanský hrad
    Místo Říčany (Česko), Na Hradě
    Vznik1270 - přibližné datum dostavby hradu
    Události1544 - hrad uváděn jako pustý
    PopisNa ostrožně nedaleko náměstí. - Původně zde snad stávala starší dřevěná tvrz. Na jejím místě nechal okolo r. 1270 patrně Ondřej ze Všechrom, nejvyšší komoří království Českého, stavět honosný gotický hrad. Stavbu hradu však dokončil až jeho nástupce, Ondřej z Říčan, písemně uváděný r. 1289. V majetku pánů z Říčan až do r. 1420, kdy byl na hradě Diviš z Říčan obležen husitskými vojsky. Po několika dnech se posádka vzdala a hrad přešel do rukou pražských měst. Po skončení husitských válek vystřídal hrad několik šlechtických majitelů, jeho význam postupně upadal. Koncem 15. stol. získali Říčany Trčkové z Lípy, Jan Trčka mladší však sídlil po r. 1533 na hradě Lichtenburk a říčanský hrad byl v r. 1544 uváděn jako pustý. Nebyl již obnoven. - Nepravidelně okrouhlý hrad býval chráněn dvěma rybníky a mohutnou hradbou. Přístup od východu chránila čtyřhranná a patrně dvoupatrová věž z lomového kamene se zdmi silnými 2,7 m a s nárožími zpevněnými tesanými kvádry. Při věži (vystavěné po vzoru královských hradů patrně krátce po r. 1260) se zachovaly zbytky příčné zdi s brankou, která oddělovala vnitřní hrad při severozápadní straně ostrohu od předhradí. V areálu vnitřního hradu bývalo prostorné nádvoří, při vysoké obvodové zdi dvě palácové stavby. Hlavní, raně gotický dvoupatrový lichoběžný palác obklopovala nižší palácová stavba, obvodové zdivo hradu a příčná hradba, která dosahovala výše obou palácových staveb. Přízemí paláce, kryté rovným trámovým stropem, mělo vchod z nádvoří a tvořila je jediná prostorná místnost, osvětlená dvěma úzkými okénky z nádvoří. Stejnou dispozici měla i plochostropá síň se dvěma zamřížovanými okny v prvním patře. Vchod do síně byl portálem (zaklenutým do trojlistu) z dřevěné nádvorní pavlače, spojující obě palácové stavby. Ve druhém patře paláce (přístupném z podstřeší sousedního objektu portálem v příčné zdi) bývala vysoká pánská síň, zaklenutá třemi poli křížové klenby s klínovými a vyžlabenými žebry. V jejím severovýchodním rohu stával krb (jeho pozůstatky dodnes zachovány). Palácovou síň ve druhém patře osvětlovala dvě zamřížovaná, raně gotická sdružená okna s trojlisty kružeb ve vrcholech. V hlubokých výklencích byla pod nimi byla kamenná sedátka. Obvodní zdivo objektu, z něhož se zachovalo téměř celé dvorní průčelí se zdmi 1,8 m silnými a jedna příčná zeď, bylo ukončeno nad druhým patrem hradu cimbuřím, chránícím nejen strážné, ale pravděpodobně i dřevěnou konstrukci příčných sedlových střech tohoto velkého, reprezentativního sídla. - Do dnešní doby se dochovalo pouze západní nároží věže, z nižšího paláce nepatrná část dvorního zdiva a severovýchodní a severozápadní zdivo hlavního paláce hradu. Poblíž zbytků věže je dnes novodobě upravená hradní studna. Celý areál hradu byl později pohlcen městskou zástavbou. - Zříceniny hradu jsou veřejnosti volně přístupné.
    Klíč.slovahrady * zaniklé hrady * zříceniny * studny * gotika
    CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 284.
    HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 160-161.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 379.
    DOUŠOVÁ, Marcela. Hrady.cz: Říčany [online]. c2004. [cit. 2006-12-07]. Dostupné z: http://www.hrady.cz/index.php?OID=694.
    HŮRKA, Martin. Říčanský hrad: průvodce historií a stavební podobou. Říčany: Muzeum Říčany, 2013. 10 s.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
    Odkazy (2) - Odborná literatura, mapy
    (15) - ČLÁNKY
    (3) - Regionální literatura - knihy
    Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.