Počet záznamů: 1  

Podlipanské muzeum (Český Brod, Česko)

 1. Jméno korporacePodlipanské muzeum (Český Brod, Česko)
  Místo Český Brod (Česko), Žitomírská 761
  Vznik1896 - založeno muzeum
  Události1930 - dokončena stavba muzejní budovy
  1967 - muzeum pobočkou muzea v Kolíně
  1993 - muzejní budova prohlášena kulturní památkou
  Osobnosti Balšánek, Antonín, - architekt
  Vaněček, Miloš, - architekt
  Miškovský, Josef, - redaktor, amatérský historik, archivář
  PopisDominanta města, asi 500 m západně od náměstí Arnošta z Pardubic. - V r. 1896 byla v Českém Brodě ustanovena Okresní muzejní jednota, shromažďovala sbírky po Národopisné výstavě v Praze (r. 1896). R. 1906 muzeum získalo dvě místnosti v domě čp. 20/21 na Husově náměstí. Návrh stavby vlastní muzejní budovy vypracoval architekt Antonín Balšánek (českobrodský rodák) již v r. 1914, upravil architekt Miloš Vaněček. Z důvodů nevyjasněné představy o umístění a následně i finančních došlo ke stavbě budovy až v l. 1927-1930. - Jedná se o jednopatrovou novorenesanční monumentální budovu s pozdně secesními prvky. Asymetrické hlavní průčelí s fiktivním reliéfem Uvítání Mistra Jana Husa v Českém Brodě r. 1409 od sochaře Josefa Škody vyvrcholeno hranolovou, bohatě zdobenou věží. V exteriéru i interiéru budovy zakomponovány také starší architektonické články ze zaniklých českobrodských staveb. Prostorná schodišťová hala se štukovými a kovanými doplňky, v patře velký výstavní sál s prosklený stropem. - Ve výstavních prostorách muzea umístěna expozice o historii Českého Brodu, nálezy ze slovanského hradiště v Klučově, malá expozice o bitvě u Lipan (30.5.1934). Součástí sbírkového fondu je tzv. Zounkova exotická sbírka z cesty rolníka Josefa Zounka z Mrzek u Českého Brodu do Orientu. K významným osobnostem patří redaktor, amatérský historik a podporovatel českobrodského muzea Josef Miškovský (bysta v hale muzea). - Od r. 1967 je Podlipanské muzeum v Českém Brodě součástí Regionálního muzea v Kolíně.
  Klíč.slovamuzea * regionální muzea * muzejní spolky * muzejní sbírky * expozice * muzejní budovy * novorenesance * secese
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 100.
  TKÁČ, Vladimír, KADLECOVÁ-MIKITINOVÁ, Helena. Čechy - země kulturních pokladů. 1. vyd. Opava: Optys, 1995, s. 45.
  Regionální muzeum v Kolíně: Podlipanské muzeum v Českém Brodě [online]. [cit. 2009-04-02]. Dostupné z: http://www.kolin.cz/muzeum/.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (40) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Podlipanské muzeum (Český Brod, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1