Počet záznamů: 1  

Podlipanské muzeum (Český Brod, Česko)

 1. Jméno korporacePodlipanské muzeum (Český Brod, Česko)
  Viz též Městské muzeum (Český Brod, Česko) (Dřívější záhlaví)
  Okresní podlipanské muzeum (Český Brod, Česko) (Dřívější záhlaví)
  Regionální muzeum (Kolín, Česko) (Širší termín)
  Místo Český Brod (Česko), Žitomírská 761
  Vznik1896 - založeno muzeum
  Události1930 - dokončena stavba muzejní budovy
  1967 - muzeum pobočkou muzea v Kolíně
  1993 - muzejní budova prohlášena kulturní památkou
  Osobnosti Balšánek, Antonín, - architekt
  Vaněček, Miloš, - architekt
  Miškovský, Josef, - redaktor, amatérský historik, archivář
  PopisDominanta města, asi 500 m západně od náměstí Arnošta z Pardubic. - V r. 1896 byla v Českém Brodě ustanovena Okresní muzejní jednota, shromažďovala sbírky po Národopisné výstavě v Praze (r. 1896). R. 1906 muzeum získalo dvě místnosti v domě čp. 20/21 na Husově náměstí. Návrh stavby vlastní muzejní budovy vypracoval architekt Antonín Balšánek (českobrodský rodák) již v r. 1914, upravil architekt Miloš Vaněček. Z důvodů nevyjasněné představy o umístění a následně i finančních došlo ke stavbě budovy až v l. 1927-1930. - Jedná se o jednopatrovou novorenesanční monumentální budovu s pozdně secesními prvky. Asymetrické hlavní průčelí s fiktivním reliéfem Uvítání Mistra Jana Husa v Českém Brodě r. 1409 od sochaře Josefa Škody vyvrcholeno hranolovou, bohatě zdobenou věží. V exteriéru i interiéru budovy zakomponovány také starší architektonické články ze zaniklých českobrodských staveb. Prostorná schodišťová hala se štukovými a kovanými doplňky, v patře velký výstavní sál s prosklený stropem. - Ve výstavních prostorách muzea umístěna expozice o historii Českého Brodu, nálezy ze slovanského hradiště v Klučově, malá expozice o bitvě u Lipan (30.5.1934). Součástí sbírkového fondu je tzv. Zounkova exotická sbírka z cesty rolníka Josefa Zounka z Mrzek u Českého Brodu do Orientu. K významným osobnostem patří redaktor, amatérský historik a podporovatel českobrodského muzea Josef Miškovský (bysta v hale muzea). - Od r. 1967 je Podlipanské muzeum v Českém Brodě součástí Regionálního muzea v Kolíně.
  Klíč.slovamuzea * regionální muzea * muzejní spolky * muzejní sbírky * expozice * muzejní budovy * novorenesance * secese
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 100.
  TKÁČ, Vladimír, KADLECOVÁ-MIKITINOVÁ, Helena. Čechy - země kulturních pokladů. 1. vyd. Opava: Optys, 1995, s. 45.
  Regionální muzeum v Kolíně: Podlipanské muzeum v Českém Brodě [online]. [cit. 2009-04-02]. Dostupné z: http://www.kolin.cz/muzeum/.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (2) - Soubor jmen korporací
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (37) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Podlipanské muzeum (Český Brod, Česko)

  korporace

Počet záznamů: 1