Počet záznamů: 1  

Kostel sv. Anny (Sudějov, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel sv. Anny (Sudějov, Česko)
  Místo Sudějov (Česko)
  Vznik1724
  Osobnosti Kramolín, Václav Prokop - autor nástropních maleb
  PopisNa návsi, obklopen hřbitovem. – Původně dřevěná kaple sv. Anny v lese nad "zázračnou" studánkou, vystavěná po třicetileté válce. V r. 1724 ji na náklady Karla Joachima Bredy nahradil poutní barokní kostel stejného zasvěcení. – R. 1742 doplněn o dvojici věží a trojkřídlý ambit se třemi kaplemi, který v r. 1761 vyzdobil nástropními malbami Václav Kramolín. Ambit za napoleonských válek poškozen, jeho boční křídla v r. 1819 až na vnější zdi zbořena. – Barokní, jednolodní, obdélný kostel s polygonálně uzavřeným presbytářem se sakristií po severní straně, vyznačenou zevně zvláštní cibulovou střechou. Presbytář členěn lizénami a půlkruhovými okny. Ozdobné průčelí se šesti pilastry, tabulovým štítem a sochou sv. Anny. Po stranách jsou dvě samostatné stojící hranolové věže - zvonice s cibulovitými báněmi, s kostelem spojené portály, vedoucími k ambitům. – Zařízení kostela většinou z doby kolem r. 1740. Vyniká renesanční obraz sv. Anny s P. Marií ze 16. stol. Kaple sklenuty plackami, na nich nástropní malby od V. Kramolína z r. 1761 - v severní kapli Nanebevzetí P. Marie, ve střední kapli Osvobození Vídně od Turků Janem Soběským a osm poprsí evangelistů a proroků a v kapli jižní Poslední soud. V kaplích portálové sloupové mramorové oltáře s dvojicemi soch světců (sv. Jan Křtitel a sv. Jan, sv. Petr a sv. Pavel a a P. Maria a sv. Jan Evangelista) a obrazy P. Marie, sv. Jakuba a Kalvárie. – Ke kostelu stoupá schodiště se dvěma kamennými anděly. Údajně "zázračný" pramen vyvěrá u levé zvonice a jeho voda je svedena před kostel do osmiboké barokní kapličky.
  Klíč.slovakostely * kaple * kapličky * poutní kostely * poutní místa * baroko * prameny * věže * oltáře * sochy * obrazy
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3, P-Š. Praha: Academia, 1980, s. 461.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 264. ISBN 978-80-242-1932-5.
  TVRDÍK, Radek. Krajem lípy: průvodce. Zbraslavice: MAS Lípa pro venkov, 2007, s. 26.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (4) - ČLÁNKY

Mapa

Kostel sv. Anny (Sudějov, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°51'35.41"N, 15°6'14.43"E

GPS: 49°51'35.41"N, 15°6'14.43"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.