Počet záznamů: 1  

Vrchotovy Janovice (zámek)

 1. Jméno korporaceVrchotovy Janovice (zámek)
  Místo Vrchotovy Janovice (Česko)
  Vznik1350 - postavena vodní tvrz
  Události1760 - přestavba zámku
  1850 - zámek regotizován
  Osobnosti Vratislavové z Mitrovic (rod) - majitelé zámku
  Nádherná z Borutína, Sidonie - šlechtična, majitelka zámku
  Rilke, Rainer Maria - básník, prozaik
  Kraus, Karl - rakouský žurnalista a dramatik
  Widemann, Lazar - řezbář
  PopisPůvodně kamenná gotická tvrz pánů z Janovic z doby kol. r. 1350, chráněná vodním příkopem. Na přelomu 15. a 16. stol. renesančně přestavěná pány z Říčan na zámek. V 18. stol. se proměnila v reprezentační sídlo votické větve hrabat z Vrtby. Za Ferdinanda Františka byl v r. 1704 původní zvedací most před hlavním vchodem do tvrze nahrazen kamenným. Ve stavebních úpravách janovického sídla v pohodlnější zámek pokračoval v l. 1750 – 1766 jeho vnuk Arnošt František z Vrtby. Tehdy dostal zámek zvenčí i uvnitř novou, rokokovou tvář. Stropy schodiště do prvního poschodí a přilehlé stěny vyzdobil r. 1762 dekorativní malbou s rokokovými motivy František Dallinger. Řezbář Lazar Widmann doplnil tuto výzdobu drobnými alegorickými plastikami. Posledním příslušníkem janovické větve vrtbovského rodu byl Adam František, jehož dědicem se stal František Josef Vratislav z Mitrovic. Za jeho nástupce Františka Vratislava byla v r. 1856 dokončena pseudogotická úprava zámeckého exteriéru. Okolí zámku bylo postupně proměňováno v anglický park s mnoha exotickými dřevinami. V r. 1879 koupil zadlužený janovický velkostatek Karel Nádherný z Borutína, v jehož rodě se zámek udržel až do r. 1948. Poslední šlechtickou majitelkou byla baronka Sidonie Nádherná, mecenáška a organizátorka kulturního života. Jejími dlouholetými přáteli byli básník Rainer Maria Rilke a spisovatel a novinář Karl Kraus. Za druhé světové války bylo v zámku vojenské velitelství a kasárna. Vrchotovy Janovice jako součást vojenského prostoru byly vystěhovány a postupně zde byl zřízen výchovný tábor pro uprchlíky z pracovního nasazení v Německu, koncentrační tábor pro lidi, mezi jejichž předky nebo příbuznými byli Židé, a koncentrační tábor pro politické vězně, pobočka tábora Flossenbürg. Po válce se v zámku vystřídala sovětská a československá armáda. V r. 1950 zámek vyvlastněn a využíván jako sklad textilu, později využíván pro sbírky Okresního archivu v Benešově. Koncem 50. let 20. stol. přešel zámek i s parkem pod správu Národního muzea v Praze. – V zámku jsou umístěny tři stálé expozice: Společnost v Čechách 19. století, Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice, České zvonařství. – Kolem zámku je nádherný krajinářský park, v jeho jihovýchodní části je rodinný hřbitov s hroby posledních šlechtických majitelů. Ostatky Sidonie Nádherné sem byly převezeny z Anglie v r. 1999. – Od r. 2008 vede k zámku z Olbramovic 8 km dlouhá naučná stezka Po stopách Sidonie Nádherné.
  Klíč.slovazámky * vodní tvrze * renesance * baroko * rokoko * novogotika * hroby * expozice * zámecké parky * naučné stezky
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4, T-Ž. Praha: Academia, 1982, s. 279-280.
  PŘENOSILOVÁ, Věra. Sidonie Nádherná - návrat do Vrchotových Janovic. Sborník vlastivědných prací z Podblanicka. 1999, č. 39, s. 305-306.
  Zámek Vrchotovy Janovice [online]. [cit. 8.6.2016]. Dostupné z: http://www.nm.cz/Hlavni-strana/Navstivte-nas/Zamek-Vrchotovy-Janovice.html.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (64) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Vrchotovy Janovice (zámek)

  korporace

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°40'8.83"N, 14°34'40.50"E

GPS: 49°40'8.83"N, 14°34'40.50"E

Počet záznamů: 1