Počet záznamů: 1  

Domousnice (zámek)

 1. Jméno korporaceDomousnice (zámek)
  Místo Domousnice (Česko)
  Události1405 - první zmínka o tvrzi
  konec 16. stol. - renesanční přestavba tvrze
  počátek 18. stol. - vystavěn barokní zámek
  počátek 20. stol - poslední přestavba zámku
  Osobnosti Maštálka, Jindřich G. - poslanec, majitel zámku
  Destinnová, Ema, - operní pěvkyně
  Caruso, Enrico, - operní pěvec
  PopisV parku při východním okraji obce. - Původně zde stávala tvrz, písemně poprvé uváděná k r. 1405, tehdy byla součástí zdejšího dvora a jejím držitelem byl Karel Haras z Bosyně, z jeho rodu potom pocházeli Domousničtí z Harasova. Asi od r. 1510 drželi Domousnice Fryckové z Daliměřic, r. 1573 prodal Jan Frycek z Daliměřic tvrz, dvůr i ves Domousnice Václavu Bírkovi z Násilé. Koncem 16. stol. získal statek Petr Kouč z Kouče patrně on přestavěl tvrz renesančně. Účastnil se ale protihabsburského stavovského povstání, po bitvě na Bílé Hoře utekl r. 1620 z Domousnic i z Čech (zemřel v Drážďanech). Byla již připravena konfiskace jeho majetku, o statek Domousnice projevila zájem Polyxena Lobkovicová, ale statek Domousnice nakonec po r. 1623 uhájil Petrův syn, Jetřich Kouč. Ten svůj majetek r. 1630 odkázal manželce Anně Marii, rozené Býšovcové z Býšova, která se po jeho smrti se vdova vdala za Jana Petra Rašína z Rýzemburka. Za Rašínů byl patrně na místě tvrze postavěn jednopatrový barokní zámek. R. 1750 panství získali Schertzerové z Kleinmühlu, František Eliáš Schertzer na zámku zřídil stavečnickou (tesaři vyrábějící stavy) a punčochářskou manufakturu, která zde pak existovala ještě několik desetiletí. Od r. 1785 drželi panství Domousnice Půlpánové z Feldštejna. V r. 1875 koupil velkostatek Domousnice německý rod Schrollů ze Schrollheimu, r. 1895 pak vídeňský bankéř Bedřich Förster, po něm v r. 1910 podnikatel Edmond Moravec a r. 1911 kníže Thurn Taxis, který připojil Domousnice ke svému dobrovickému panství. - V l. 1906, 1907 a 1911 si na divadelní prázdniny zámek pronajala operní pěvkyně Ema Destinnová, s ní zde také dvakrát pobýval operní pěvec Enrico Caruso (r. 1911 se zde zotavoval z náročné operace hlasivek). - Od knížete Thurn Taxise koupil velkostatek poslanec Jindřich Gustav Maštalka, za něho byl zámek upraven do dnešní podoby. - Jedná se o dvoukřídlou zámeckou budovu, jižní křídlo dvoupatrové a severní jednopatrové. Fasády hladké, členěné lizénami, se středovým rizalitem završeným trojhranným štítem. Budova zastřešena mansardou s věžičkou. V interiérech jsou bohatě zdobené stropy, vnitřní schodiště a původní krby. - Po Maštálkově smrti v r. 1928 se majitelem velkostatku Domousnice stal Ladislav Havelka, v r. 1934 Dušan Zachystal a po něm r. 1937 bratři Václav a Bedřich Halířové. Jim byl zámek r. 1948 zabaven, následně využíván jako rekreační zařízení Svazu invalidů. - Po r. 1989 byl zámek v restituci navrácen potomkům bratrů Halířů. Dnes je zámek pro veřejnost nepřístupný. Jeho současní majitelé, manželé Munzarovi, zde od r. 2003 provádějí nutné rekonstrukce. V zámeckých budovách je umístěno Zámecké vinařství Munzar a výrobna masivního venkovského nábytku. - Součástí zámeckého areálu jsou rozsáhlé sklepy ve tvaru písmene L, které zde snad zůstaly po bývalém pivovaru. - Jižně od zámku obnoven zámecký vinohrad.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * majitelé zámku * renesance * baroko * textilní výroba * manufaktury * zámecké parky * zámecké pivovary * vinařství * osobnosti
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1, A-J. Praha: Academia, 1977, s. 316.
  ANDĚL, Rudolf et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1984, s. 99.
  FIŠERA, Zdeněk. Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku. Vyd. 1. Mladá Boleslav: Okresní muzeum Mladá Boleslav. 2002, s. 29-30.
  Zámecké vinařství Munzar [online]. c2011. [cit. 12.11.2012]. Dostupné z: http://www.vinarstvimunzar.cz/.
  Viz též souvísející Zámecký park (Domousnice, Česko)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (8) - ČLÁNKY

Mapa

Domousnice (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°23'35.11"N, 15°6'30.26"E

GPS: 50°23'35.11"N, 15°6'30.26"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.