Počet záznamů: 1  

Radnice (Benešov, Česko)

 1. Jméno korporaceRadnice (Benešov, Česko)
  Viz též Benešov (Česko). Městský úřad
  Dům čp. 233 (Benešov, Česko)
  Místo Benešov (Česko), Masarykovo náměstí 100
  Vznik1995 - stavba dokončena
  Události1911 - zrekonstruována obřadní síň
  Osobnosti Pleskot, Josef, - architekt
  Špaček, Jan - architekt
  PopisV centrální části města, na severní straně hlavního náměstí. - Původně zde stávaly dva ne příliš hodnotné domy, v nich byl později umístěn městský úřad. Z iniciativy benešovského starosty bylo po r. 1989 rozhodnuto o výstavbě nové radnice. Protože však původní domy pro obyvatele města symbolizovaly radniční budovu s určitou jedinečností, rozhodli se architekti AP Atelieru (Josef Pleskot, Radek Lampa, Vladimír Krajíc) pro zachování a dostavbu. - Objekt radnice se skládá ze dvou domů, za průčelím propojených v jeden celek. Téměř bizarní dekorativní plastická fasáda pravého domu byla sjednocena uniformní barevností, stala se jakýmsi domovním znamením. Vedlejší dům, stojící v ose náměstí byl zdůrazněn růžovou barvou a opatřen hodinami, tradičním prvkem radničních budov. Kontrastně s venkovním průčelím objektu působí jeho vnitřek. Do historického přízemí s klenbami byla prolomena schodišťová hala, která prochází všemi patry budovy. Celý objekt radnice působí jasně, přehledně, ničím neprovokuje a je do jisté míry konzervativní. Zvolené materiály jsou záměrně neokázalé, skromné a trvanlivé. - V r. 1995 byli autoři stavby oceněni v soutěži Grand Prix Obce architektů v kategorii Novostavba. - V r. 2011 byla podle návrhu architekta Josefa Špačka zrekonstruována obřadní síň.
  Klíč.slovaradnice * veřejné budovy * domy * obřadní síně * novostavby * architektura * ocenění
  CitaceHAVLOVÁ, Ester, JUNEK, Jiří, KOUKALOVÁ, Šárka, LUKEŠ, Zdeněk. 100 staveb: moderní architektura Středočeského kraje. Vyd. 1. Praha: Titanik, 2006, s. 204.
  KRATOCHVÍL, Jan. AP Atelier: radnice v Benešově [online]. c2009. [cit. 2009-05-12]. Dostupné z: http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=arch&action=show&id=391.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (9) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.