Počet záznamů: 1  

Červené Pečky (zámek)

 1. Jméno korporaceČervené Pečky (zámek)
  Místo Červené Pečky (Česko)
  Vznik1670 - dokončena stavba zámku
  Události1863 - přistavěna věž
  Osobnosti Hrubí z Jelení (rod) - majitelé panství
  Kmoch, František, - kapelník
  Flos, František, - spisovatel
  PopisV centru města, uprostřed parku. - Zámek nechal postavit v l. 1660-1670 v sousedství starší tvrze tehdejší majitel panství Jan Fridrich z Trautmannsdorfu jako dvoukřídlou barokní budovu. Po Janově smrti v r. 1696 převzal Pečky jeho syn František Adam, ten nechal okolo r. 1710 zámek přestavět pravděpodobně podle plánů architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. V r. 1713 prodal dokončený zámek a celé panství Karlu Jáchymu Bredovi, který ale vedl nákladný a poddané ožebračující život (v l. 1713 a 1723 zámek obléhali vzbouření sedláci). V r. 1734 Bredovi zadlužené panství zabrali věřitelé. Administrátor panství, Isidor Václav Obytecký z Obytec, začal v r. 1736 panství postupně rozprodávat. Nově vzniklé, menší panství Pečky bylo v r. 1738 postoupeno jako náhrada za dluhy patronátním kostelům pražského arcibiskupství. Zámek přestal načas sloužit jako panské sídlo. V r. 1754 prodala konsistoř panství svobodnému pánu Ignáci Kochovi, sekretáři císařovny Marie Terezie, který zámek opravil. Ignácův syn Bohumír Koch však panství opět zadlužil, v r. 1794 je ve veřejné dražbě koupil pražský advokát Leopold Hrubý ze Schwanenheimu (jeho syn Josef Richard byl r. 1814 povýšen do šlechtického stavu s titulem z Jelení). Poslední větší úpravy zámku byly provedeny za Bohdana Karla Augusta Hrubého z Jelení, na počest jeho sňatku s Kamilou z Ledeburku byla v r. 1863 k severnímu traktu přistavěna čtyřpatrová věž, opraveny fasády i interiéry budovy. Nově byla upravena zámecká zahrada, ve sklenících se pěstovaly orchideje. Rozšířen byl také park, okolo něho byla vystavěna ozdobná zeď. Na návštěvy k Bohdanovi Hrubému často zajížděl i jeho přítel František Kmoch a spisovatel František Flos, autor knihy Lovci orchidejí. - Zámek je jednopatrová dvoukřídlá barokní budova na půdorysu písmene L, krytá valbovou střechou. Fasády členěny v nárožích pásy rustiky a obdélnými okny. Severní strana jižního křídla prolomena arkádovou chodbou, sklenutou křížově. Arkády na západní straně východního křídla zazděny. K severní straně východního křídla, ve kterém je umístěn hlavní vchod do zámku, přiléhá čtyřpatrová pseudorenesanční věž. Prostory v přízemí sklenuty valeně a valenými klenbami s koutovými nebo stýkajícími se lunetami, v patře jsou ploché stropy. - K zámeckému areálu patřil i pivovar, vzniklý přestavbou staré tvrze a východně od zámku barokní, novodobě upravené hospodářské budovy. - Potomci Bohdana Hrubého vlastnili zámek až do r. 1949, kdy byl po znárodnění dán do užívání čs. armádě. V r. 1992 byl zámek v rámci restituce sice rodině Hrubých nabídnut zpět, kvůli neúměrným finančním požadavkům za údajné "zhodnocení" stavby však rodina nemá o jeho převzetí zájem. Zámek je od té doby prázdný, postupně chátrá a armáda hledá vhodného kupce. Celý areál zámku je pro veřejnost nepřístupný.
  Klíč.slovazámky * tvrze * přestavěné tvrze * pivovary * zámecké parky * orchideje * majitelé zámku
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 191-192.
  ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 75-76.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 210.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2010-01-14]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/cervene-pecky/zamek.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (13) - ČLÁNKY

Mapa

Červené Pečky (zámek)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°58'42.75"N, 15°12'28.73"E

GPS: 49°58'42.75"N, 15°12'28.73"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.