Počet záznamů: 1  

Sousoší Neposkvrněného početí Panny Marie (Kácov, Česko)

 1. Jméno korporaceSousoší Neposkvrněného početí Panny Marie (Kácov, Česko)
  Jiné jménoMariánské sousoší (Kácov, Česko)
  Místo Kácov (Česko)
  Vznik1730 - vznik
  Osobnosti Baumgartner, Johann Peter - kamenické práce
  Anna Marie Františka - stavebník
  PopisUprostřed svažitého náměstí, poblíž zámku. – Barokní sousoší Neposkvrněného početí P. Marie, sv. Jana Nepomuckého a Čtrnácti pomocníků od kameníka P. Baumgartnera a sochařů O. Dubkeho a J. Hofera. Obelisk z červeného pískovce, na dvojitém soklu nechala postavit r. 1730 Anna Marie Františka, velkovévodkyně toskánská. V roce 1636 je darovala Kácovu. Vrcholová socha Neposkvrněného Početí Blahoslavené Panny Marie je vytvořena patrně podle vzoru vztyčeného ve Florencii, další verze je v Zákupech. Kašna u monumentu byla zrušena. Z důvodu netradičního pojetí mariánského sloupu, kdy byl počet soch rozšířen o další dvě postavy svatého Josefa a svatého Jana Nepomuckého, nebyl mariánský sloup dlouho vysvěcen. – Sousoší zhotoveno z červenohnědého pískovce (obelisk a podstavec), sochy jsou z šedobílého pískovce. Obsahuje sochy Čtrnácti svatých pomocníků, sochy Panny Marie, svatého Josefa a svatého Jana Nepomuckého, celkem tedy 17 soch. Na plastice další reliéfy s okřídlenými anděly. Sochy na obelisku jsou umístěny v šesti úrovních, přičemž jednotlivé sochy se směrem k vrcholu postupně zmenšují. Sochy na nejnižším stupni na podstavci jsou v téměř lidské velikosti. Na vrcholu jako nejvyšší mezi svatými je socha Panny Marie s Ježíškem, otočená směrem ke kostelu a kolem hlavy má korunu dvanácti hvězd. U nohou Panny Marie je půlměsíc, symbol čistoty. Růžky půlměsíce jsou otočeny směrem vzhůru. Na druhé úrovni socha sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého. Na třetí úrovni je sv. Barbora - zobrazena s kalichem a věží u nohou a s korunou na hlavě. Vedle sv. Kateřina Alexandrijská, držící v ruce meč; u nohou má kolo a na hlavě korunu. Na čtvrté úrovni sv. Akátius (římský setník) - zobrazen s křížem, trnovou korunou a větvičkou s trny v ruce, vedle něho sv. Kryštof s Ježíškem na ramennou, sv. Markéta - pastýřka s drakem u nohou, knihou v levé ruce a ratolestí v pravé ruce a sv. Pantaleon s rukama sepjatýma a přibitýma k hlavě. Na páté úrovni na patě obelisku na čtverhranných výstupcích podepřenými závitnicemi socha sv. Blažeje se svící, holí a mitrou. Na dalším výstupku je sv. Cyriak v oděvu jáhna, jak přišlapuje ďábla a drží v ruce palmový list. Následuje sv. Jiří s helmou, v ruce drží kopí a zabíjí draka. Na posledním výstupku je umístěn sv. Jiljí s kloboukem v ruce a doprovázený laní. Na poslední šesté úrovni na podstavci sousoší je sv. Dionýsus s uťatou hlavou, sv. Vít s kohoutem v ruce a sv. Eustach (prostovlasý, má na tváři vousy, u nohou býka a v ruce knihu) a sv. Erasmus s rumpálem v ruce a mitrou na hlavě. – Sousoší prošlo řadou oprav a úprav, naposledy v r. 2007 restaurátorem J. Pospíšilem. Je významnou kulturní památkou - památkově chráněno od r. 1958, evidováno v památkovém fondu Národního památkového ústavu.
  Klíč.slovamariánské sloupy * sochy * sousoší * baroko * světci
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2, K-O. Praha: Academia, 1978, s. 10.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 98. ISBN 978-80-242-1932-5.
  Kácov. Wikipedie [online]. San Francisco: Wikimedia Foundation, 2017 [cit. 2017-11-06]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1cov.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (5) - ČLÁNKY

Mapa

Sousoší Neposkvrněného početí Panny Marie (Kácov, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°46'39.70"N, 15°1'43.39"E

GPS: 49°46'39.70"N, 15°1'43.39"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.