Počet záznamů: 1  

Tvrz (Šanov, Rakovník, Česko)

 1. Jméno korporaceTvrz (Šanov, Rakovník, Česko)
  Místo Šanov (Rakovník, Česko)
  Události1411 - první zmínka o tvrzi
  1451 - zpustošená tvrz znovu postavena
  Zánik1542 - přibližné datum zániku tvrze
  PopisStávala ve východní části obce proti kostelu Nanebevzetí Panny Marie, na kopci zvaném Kukle. Místo dodnes nazývané Hradiště. - Postavena byla patrně krátce po r. 1275, kdy Šanov získal Bohuslav (mladší) z Trnovan. Po něm držel Šanov jeho syn Konrád (Kunrád) ze Šanova, potom byl rozdělen na sedm částí. Jednotlivé části obce opět postupně získali synové Jana z Krakovce. Písemně byla tvrz poprvé uváděna r. 1411, tehdy ji držel syn Jana z Krakovce Hanek. Podle zápisu v zemských deskách byla tvrz vypálena během husitských válek, potom byla znovu postavena a opět uváděna r. 1451 za Jana z Nedvídkova. R. 1472 zde sídlil Jan Jidášek z Kenče, který se r. 1472 psal ze Šanova. Po něm držel Šanov Václav Satanéř z Drahelic a od něho jej r. 1512 koupil Petr Holý z Chrástu. Ten pokračoval v obnově tvrze i obce, protože se však zadlužil, připsal celý Šanov Petru Šatnému z Brodce. V r. 1542 koupil Šanov s poplužním dvorem a tvrzí Hostokryj Vilém Dlask ze Vchynic, který ale sídlil v Petrovicích a opuštěnou tvrz v Šanově nechal zcela zpustnout. Od té doby byla tvrz v rozvalinách a kámen z ní si rozebírali místní obyvatelé na stavby. Po r. 1555 již o ní nejsou žádné písemné zprávy. - Dnes zůstala z původního tvrziště o rozměrech 30 x 21 m jen viditelná část pásu zemního valu (v délce asi 10 m, výšce 1,5 m a šíři 2 m) v zahradě dnešního soukromého pozemku u domu čp. 140, hluboký příkop (asi 3 m) vně zahrady za ohrazením je špatně přístupný v poměrně hustém porostu. Samotná tvrz bývala kruhová, typu motte (obdobná jako tvrz Smrk, Hluboký nebo Pšovlky). V prostoru před příkopem mohl pokračovat obranný systém nebo se zde napojovala přístupová cesta do tvrze. Více informací o tvrzi nelze zjistit, nebyl zde proveden žádný výzkum a vzhledem k narušení tvrziště zástavbou již patrně nebude možný. Existence šanovské tvrze tak zůstává zachována pouze v pomístním názvu Na Hradišti.
  Klíč.slovatvrze * zaniklé tvrze * majitelé tvrze * tvrziště
  CitaceANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 459.
  BEDNAŘÍK, Tomáš. Historické památky Rakovnicka. 1. vyd. Rakovník: Raport, 1997, s. 156-157.
  BLAŽKOVÁ, Kateřina, LOMECKÁ, Jana, NEUSTUPNÝ, Zdeněk. Po stopách zaniklých sídel: katalog k výstavě středověkých nemovitých archeologických památek Rakovnicka. Muzeum T. G. Masaryka: Rakovník, 2008, s. 20-21.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
  korporace

  korporace

Počet záznamů: 1