Počet záznamů: 1  

Dům čp. 2 (Saky, Česko)

 1. Jméno korporaceDům čp. 2 (Saky, Česko)
  Jiné jménoStatek čp. 2 (Saky, Česko)
  Místo Saky (Česko)
  Události1654 - první písemné zmínky
  1987 - statek vyhlášen kulturní památkou
  1999 - odhalení středověké jizby
  PopisNa jihozápadní straně obce, nad silnicí. Druhý nejstarší dosud zjištěný stojící pozůstatek vesnického domu v Čechách (starší v obci Vítějovice na Prachaticku). - Statek písemně poprvé zmiňován počátkem 18. stol., dvě století v majetku rodu Jiřího Kratochvíle. - K usedlosti s trojúhelníkovým dvorem patří hlavní obytný přízemní, částečně podsklepený dům s připojenými stájemi, vedlejší dům (výměnek), komora a kolna se studnou. - Při opravě domu v r. 1999 zjištěno roubené jádro světnice postavené z nehraněných jedlových kmenů. V horní části čelní stěny světnice zazděné dymné okénko (původní stavení nemělo komín). Podle dendrochronologické analýzy bylo dřevo ke stavbě domu káceno r. 1494. Kromě roubené světnice zachována také zadní zděná část domu z pobělohorského období. Dnešní podoba domu (v historii upravovaného ještě barokně), s polovalbovou střechou a kapličkovou nikou ve štítovém průčelí, vznikla komplexní klasicistní přestavbou po r. 1838. - Výměnek (krajově typická kamenná stavba) přistavený v r. 1827 je patrové stavení s chlévy v přízemí a obytným patrem, nádvorní pavlač chráněna sedlovou střechou s polovalbami nad štíty. - Pod hliněnou podlahou usedlosti archeologové dále objevili zahloubený oválný objekt, ještě mnohem starší než původní stavení. Tato jáma patrně sloužila k těžbě geothitu, ze kterého se vyrábělo železo.
  Klíč.slovastatky * hospodářské budovy * hospodářské dvory * baroko * klasicismus * středověk * archeologické nálezy * těžba železné rudy
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 289.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 334.
  ANDRLE, Jan, JEŽEK, Martin, ZAVŘEL, Jan. Průzkum selské usedlosti čp. 2 v Sakách na Slánsku. Průzkumy památek, 7, 2000, č. 1, s. 43.
  KUCHYŇKA, Zdeněk. Objev unikátní světnice v Sakách. Mladá fronta Dnes, 1.3.2002, roč. 13, č. 51, s. D/4.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 203-204.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (4) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.