Počet záznamů: 1  

Smečno (zámek)

 1. Jméno korporaceSmečno (zámek)
  Místo Smečno (Česko)
  Vznik1460 - pozdně gotická přestavba tvrze
  Události1586 - renesanční přestavba tvrze v zámek
  PopisNa západní straně náměstí, za kostelem Nejsvětější Trojice. - Původně zde stávala gotická tvrz postavená ve 13. stol. Písemně poprvé zmiňována r. 1405 jako opevněná tvrz, chráněná dokola hlubokým příkopem. Od r. 1416 majetkem Markvarta z Martinic. Jeho syn Bořita z Martinic, maršálek u krále Jiřího z Poděbrad, tvrz upravil a rozšířil v pozdně gotickém stylu. Vzniklá stavba byla přechodem mezi hradem a tvrzí, okolo r. 1586 přestavěna a rozšířena v renesanční zámek. Upravován v 18., 19. a 20. stol. Po r. 1918 se o smečenském zámku uvažovalo jako o možném sídle prezidentů (dnes Lány). - Čtyřkřídlý, jednopatrový, kolem obdélného dvora; obklopen příkopem, původně vodním. Na východním křídle pozdně manýristický portál se znaky Bořitů z Martinic a Šternberků, z tohoto křídla vystupuje gotická kaple, s kamennými výklenky a martinickým erbem nad okny. Na nárožích zámku mohutné opěrné pilíře. Západnímu průčelí představěno novější schodiště; v severním křídle mohutná věž s obdélnými okny a ochozem s renesančními sloupovými arkádami, jehlancová střecha s lucernou. V přízemí věže hlavní vstup, k němuž vede most přes příkop. Nad polokruhově zakončeným vjezdem tesané kartuše se znakem Jiřího Bořity z Martinic a Elišky z Vrbna. - Před zámkem dva obelisky; v zámkeckém parku barokní sala terrena a barokní sochy. Stylová jednota zámeckého komplexu porušena nevhodnou panelovou přístavbou domova důchodců ve spodní části zámeckého parku. - V samotném zámku dnes ústav sociální péče a domov důchodců.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * kaple * saly terreny * sochy * parky * zámecké parky * gotika * renesance * manýrismus * baroko
  CitaceKOLLER, Rudolf. Nástin regionálních dějin okresu kladenského. Kladno: OPS, 1968, s. 183-184.
  POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 367.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 343.
  Okres Kladno: Slaný, Smečno, Třebíz. Kladno [1996], [informační leták].
  TIETZE, Zdislav. Z historie kladenského regionu - tvrze: Smečno. Kladenský region, 1996, č. 4, s. 4.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 5. Praha: Evans, 1996, s. 42.
  Viz též souvísející Zámecký park (Smečno, Česko)
  Sala terrena (Smečno, Česko)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (27) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.