Počet záznamů: 1  

Žebrák (hrad)

 1. Jméno korporaceŽebrák (hrad)
  Místo Žebrák (Česko)
  Události1336 - královský hrad
  1532 - požár hradu
  Osobnosti Karel - český král
  Václav - český král
  PopisZřícenina hradu na úzkém zalesněném křemencovém ostrohu, nad soutokem Mlýnského a Stroupinského potoka, nad obcí Točník, 1,5 km severozápadně od obce Žebrák. Název odvozen od slova žebro, jímž se ve staročeštině označoval i úzký a strmý svah. Latinsky doslovně přeložen jako Mendicus, německy Bettlern. - Založen okolo r. 1280 Oldřichem Zajícem z Valdeka. V r. 1336 hrad získal král Jan Lucemburský, od té doby Žebrák hradem královským. Karel IV. ho v r. 1341 připojil k sousednímu Přemyslovskému loveckému hvozdu. Za Václava IV. hrad zásadně přestavěn, poškozen požárem a obnoven. Král Václav IV. zde pobýval i poté, kdy nechal opodál vystavěl hrad Točník. V 15. stol. Žebrák v rukou zástavních držitelů, po požáru r. 1532 zpustl. R. 1869 jeho zřícenina spolu s hradem Točníkem prodána Colloredo-Mansfeldovi, později přešly oba hrady do vlastnictví státu. - Do dnešní doby uprostřed úzkého parkánu zachována mohutná válcovitá věž, zdobená na povrchu gotickým kvádrováním (hladomorna), dále torzo zadní části královského paláce se starou pecí, topeništěm ústředního vytápění a pozůstatky kamenného schodiště. Věž dnes přístupná jako rozhledna. Nedaleko věže zachovány zbytky zdiva kaple sv. Apolináře a sv. Markéty. Po požáru Žebráku v místech, kde bylo dříve předhradí, postaven pivovar; jeho přestavěná budova zde stojí dosud. - Hrad je přístupný formou volné prohlídky s textem.
  Klíč.slovahrady * královská sídla * kaple * zříceniny * pivovary * gotika
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 401.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 387-388.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 6. Praha: Evans, 1997, s. 65.
  DURDÍK, Tomáš, SUŠICKÝ, Viktor. Zříceniny hradů, tvrzí a zámků: střední Čechy. Vyd. 1. Praha: Agentura Pankrác, 2000, s. 165-167.
  Expozice muzea Žebrák [online]. c2004. [cit. 2008-02-05]. Dostupné z: http://www.muzeum-beroun.cz/main.php?id=zebrakex.
  Viz též souvísející Točník (hrad)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (2) - Digitalizované dokumenty
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (39) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.