Počet záznamů: 1  

Klášter benediktinů (Svatý Jan pod Skalou, Česko)

 1. Jméno korporaceKlášter benediktinů (Svatý Jan pod Skalou, Česko)
  Jiné jménoBenediktinský klášter (Svatý Jan pod Skalou, Česko)
  Klášter (Svatý Jan pod Skalou, Česko)
  Místo Svatý Jan pod Skalou (Česko)
  Události1310 - zřízeno proboštství
  1517 - zřízeno opatství
  1661 - dostavěn klášterní konvent
  1731 - dostavěn klášter
  1766 - přistavěna knihovna
  PopisPůvodně poustevna v Jeskyni sv. Ivana, kterou kníže Břetislav I. daroval klášteru benediktinů na Ostrově. Ve 12. nebo počátkem 13. stol. zřízena fara, v r. 1310 proboštství Po zničení kláštera na Ostrově r. 1420 se benediktini usídlili ve Svatém Janě pod Skalou, od r. 1517 trvale; zřízeno zde bylo opatství. Stavba kláštera zahájena za opata Matouše Ferdinanda Sobka z Bilenberka po dokončení kostela sv. Jana Křtitele v r. 1661. - Čtyřkřídlý dvoupatrový klášterní komplex se střední kvadraturou. Východní a jižní křídlo (konvent) dostavěno asi r. 1678; raně barokní, bez zvláštního členění. Severní a západní křídlo kláštera (bývalá prelatura) přistaveno v l. 1726-1731; vrcholně barokní, nese rysy tvorby K. I. Dientzenhofera. Refektář sklenut valenou klenbou s lunetami, na ní štuková výzdoba a fresky "Hostina na Tetíně" a výjevy ze života sv. Ivana, v lunetách Sedm křesťanských ctností. V prvním patře sál s nástropním obrazem "Kázání sv. Jana Křtitele u Jordánu". - V r. 1785 klášter zrušen (nařízení císaře Josefa II.), následně pronajat Antonínu Jankovi ze Žatce. R. 1790 klášter koupil hrabě Kristian Swerts Spork, který zde zřídil tkalcovnu (výroba manšestru). V první polovině 19. stol., za vlastnictví rodiny Bergerů (Maxmilián Berger byl místopředsedou sboru pro postavení Národního divadla) klášter přestavěn na zámek. V l. 1902-1914 koupil objekt pražský továrník František Maršner (majitel čokoládovny Orion) a zřídil zde lázně. Jako lázeňský lékař zde v r. 1909 působil otec bratří Čapků. Zanikly po první světové válce, protože pramen sv. Ivana nevykázal patřičné léčivé účinky. V l. 1915-1942 objekt sídlem ústavu kongregace Bratří škol křesťanských (katolický učitelský ústav). Po r. 1948 věznice a od r. 1953 škola Ministerstva vnitra. - V současné době je zde Svatojánská kolej - vyšší odborná škola pedagogická, zřízená Arcibiskupstvím pražským.
  Klíč.slovakláštery * benediktini * přestavěné kláštery * zámky * lázně * církevní školy * baroko
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 478.
  Svatý Jan pod Skalou: dějiny místa a bývalého kláštera benediktinů "Ve Skalách". 1. vyd. Svatý Jan pod Skalou: Svatojánská nadace, 1994, s. 12-13.
  BOHÁČ, Zdeněk. Ostrov. Jílové u Prahy, 1999.
  BURACHOVIČ, Stanislav, WIESER, Stanislav. Encyklopedie lázní sa léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Libri, 2001, s. 317.
  Viz též souvísející Jeskyně sv. Ivana (Svatý Jan pod Skalou, Česko)
  Zámecký park (Svatý Jan pod Skalou, Česko)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (4) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (25) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Klášter benediktinů (Svatý Jan pod Skalou, Česko)
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.