Počet záznamů: 1  

Tetín (hrad)

 1. Jméno korporaceTetín (hrad)
  Místo Tetín (Česko)
  Události16.09.0921 - na Tetíně zavražděna kněžna Ludmila
  1288 - první písemné zprávy o zděném hradu
  1422 - hrad zbořen husity
  Osobnosti Ludmila - kněžna
  PopisNa skalnatém ostrohu nad řekou Berounkou. - Území osídleno již v době kamenné; jedno z nejstarších sídlišť v Čechách. Podle pověsti zde založila hrad Krokova dcera Teta (Tetka), sestra kněžny Libuše. Patrně v 9. stol. se zde skutečně nalézalo slovanské hradiště a střežený brod přes řeku Berounku. Podle archeologických nálezů bylo toto hradiště spojeno dlážděnou cestou s menším hradištěm na protějším břehu. Na místě hradiště byl počátkem historické doby vybudován patrně dřevěný knížecí dvorec (hrad) písemně připomínaný r. 921 jako vdovské sídlo kněžny Ludmily, která zde byla úkladně zavražděna. V 11. a 12. stol. zde bylo sídlo knížecích úředníků tzv. Tetínské župy, spravujících celé Podbrdsko. Jednalo se tehdy o malý šlechtický bezvěžový hrad s palácem, který byl koncem 13. stol. přestaven na pohodlné královské sídlo. Nový zděný gotický hrad písemně zmiňován r. 1288 jako sídlo královského lovčího. Za vlády krále Václava II. významně přestaven na sídlo přemyslovských levobočků. V r. 1321 zde sídlil Štěpán z Tetína. Císař Karel IV. hrad Tetín vykoupil a tetínské panství připojil ke Karlštejnu. Od těch dob hrad postupně pustl, během husitských válek r. 1422 zničen docela. Jeho zbytky byly ze značné části odlámány vápencovým lomem na počátku 20. stol. - Dnes stopy valů a hradebních zdí zachovány na východním skalnatém ostrohu nad Berounkou.
  Klíč.slovahradiště * slovanská hradiště * knížecí dvorce * hrady * zaniklé hrady * zříceniny * gotika * pověsti
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 60.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 354.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl. 5. Praha: Evans, 1996, s. 91.
  DURDÍK, Tomáš, SUŠICKÝ, Viktor. Zříceniny hradů, tvrzí a zámků: střední Čechy. Vyd. 1. Praha: Agentura Pankrác, 2000, s. 128-130.
  Viz též souvísející Kostel sv. Jana Nepomuckého (Tetín, Česko)
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Odborná literatura, mapy
  (21) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
  Tetín (hrad)
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.