Počet záznamů: 1  

Libeř (tvrz)

 1. Jméno korporaceLibeř (tvrz)
  Jiné jménoTvrz Libeř
  Místo Libeř (Česko)
  PopisV obci stávaly dvě tvrze. - První tvrz stávala v severní části obce, pravděpodobně byla založena ve 14. stol. za vladyků z Libře. Za Kolmanů z Libře a na Psárech bylo sídlo panství přeneseno do Psár, tvrz v Libři začala chátrat. Písemně byla poprvé uváděna r. 1544, již jako "pustá s dvorem poplužním", poté zanikla docela. Jednalo se o věžovitou stavbu (v písemnostech uváděna jako věž), ve 14. stol. nejběžnější stavební typ tvrzí. Z jejího opevnění zůstal dochován val mezi zahradami čp. 20 a 37. Hlavní část tvrze stávala u čp. 23, v r. 1927 zde bylo vykopáno staré lomené zdivo do hloubky 2 m, dnes užívané jako sklípek. Ostatní zbytky zdiva byly zničeny při úpravách zahrady po r. 1985. Rybníček lze vidět dodnes, stejně jako bývalou studnu ve dvoře čp. 31. V 80. l. 19. stol. byla na tvrzišti postavena jednotřídní škola, nyní je v ní umístěn obecní úřad. - Druhá tvrz byla postavena po r. 1475. v části obce patřící Mladotům ze Solopysk. Písemně byla poprvé doložena v r. 1543. Kdy zanikla není známo. Zatím se ji nepodařilo spolehlivě lokalizovat. Pravděpodobně po jejím zániku bylo místo, kde stávala, rozparcelováno a pohlceno vesnickou zástavbou. Snad mohla stávat ve východní části obce, v místě mezi potokem a mlýnským náhonem.
  Klíč.slovatvrze * zaniklé tvrze * sklepy
  CitaceHOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 138-139.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 3. Praha: EVA, 1996, s. 93.
  Okolí Prahy východ: 1: 50 000. 3. vyd. Praha: Klub českých turistů, 2002.
  Co píše o Libři Ottova encyklopedie? [online]. [cit. 2007-05-09]. Dostupné z: http://rszora.braillnet.cz/dejiny.htm#TVRZ.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.