Počet záznamů: 1  

Příčovy (zámek)

 1. Jméno korporacePříčovy (zámek)
  Jiné jménoSchloss Příčovy
  Chateau of Příčovy
  Místo Příčovy (Česko)
  Vznik1712
  Události23.08.1716 - vysvěcena kaple sv. Vojtěcha
  09.08.1805 - zámek získali Lobkovicové
  PopisBarokní zámek nechal spolu s novým poplužním dvorem postavit na počátku 18. stol. nový majitel obce, Ferdinand Ignác Schönpflug z Gamsenbergu. V zámku, jehož součástí byla i kaple sv. Vojtěcha, trvale sídlil. Od r. 1725 majitelem syn, Antonín Karel Schönpflug. Potom se majitelé rychle střídali (např. Jan František Bauller von Hogenburg, Marie Anna von Celle, Jan Vilém von Tempis, František Norbert Kfelíř ze Zakšova, pražský měšťan Markus František von Joanelli, baron Antonín Fridrich Žlutický, granátnický důstojník c. k. vojska, aj.) až do 9.8.1805, kdy zadlužený majetek prodal František Antonín Steinský Lobkovicům, se sídlem na Vysokém Chlumci. Lobkovicové dvůr i zámek pronajímali, vlastnili je do počátku 20. stol. V r. 1923 proběhla pozemková reforma.Velkou část příčovských pozemků získal dosavadní pachtýř, pan E. Verner, zámek (tehdy čp.16 ) se špejcharem tehdy koupil pan Antonín Hamerský, bývalý zahradník v Mitrovicích. Jeho potomkům zámek po r. 1990 navrácen v restituci - Jedná se o prostou jednopatrovou stavbu s obdélnými okny, středním průjezdem a mansardovou střechou se sanktusníkem nad zámeckou kaplí v pravém křídle. - Na dvoře zámku barokní špýchar.
  Klíč.slovazámky * majitelé zámku * zámecké kaple * špýchary * baroko
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 186.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 4. Praha: Evans, 1996, s. 106.
  ÚLOVEC, Jiří. Zámek v Příčovech. Podbrdsko. 1996, sv. 3, s. 21-45.
  Průvodce po památkách a významných prvcích v regionu MAS Sedlčansko. Krásná Hora nad Vltavou: MAS Sedlčansko, 2011, s. 27.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (9) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.