Počet záznamů: 1  

Dobříš (zámek)

 1. Jméno korporaceDobříš (zámek)
  Jiné jménoSchloss Dobříš
  Chateau of Dobříš
  Místo Dobříš (Česko)
  Události1630 - původní tvrz v majetku rodu Mansfeldů
  1676 - dokončena barokní přestavba
  1765 - dokončena dnešní podoba zámku
  Osobnosti Platzer, Ignác František - sochař
  PopisVe východní části Dobříše, poblíž Huťského rybníka. Tzv. nový knížecí zámek. - Původně zde stávala tvrz. Po husitských válkách (kdy byl r. 1421 vypálen starý hrad Vargač i s původní Dobříší) zastavil císař Zikmund tuto tvrz bratrům z Kolowrat. Později ještě v držení několika dalších šlechtických rodů. V r. 1630 tvrz koupil hrabě Bruno z Mansfeldu, nejvyšší královský lovčí a přestavěl ji na renesanční zámek. Jeho syn František Maxmilián Mansfeld provedl v l. 1675-1676 barokní přestavbu zámku, tehdy byla vystavěna i rozsáhlá zahrada. Zámek r. 1720 vyhořel i s velkou částí města, výstavba nového zámeckého areálu probíhala v l. 1745-1765. Rozsáhlá přestavba uskutečněna podle projektu francouzského architekta Julese Roberta Cotta a italského architekta Giovanni Niccolo Servadoniho. Sňatkem Marie Isabelly Mansfeldové s Františkem Qundakarem Colloredem vznikl rod Colloredo-Mansfeldů (Marií Terezií stvrzený r. 1772), spojeno bylo panství dobříšské a opočenské. - Zámek vystavěný na půdorysu hluboké podkovy je patrový trojkřídlý rokokový, krytý mansardovou střechou. Všechna křídla mají zvýšené střední a boční rizality ve stylu tzv. ludvíkovské architektury. Vstupní rizalit severního průčelí s na koso postavenými rámujícími pilíři s vertikálními pásy rustiky je členěn pilastry, ukončen kladím a nad střední partií frontonem, osazeným plastikami. Střed prolomen polokruhově ukončeným portálem s oválným světlíkem v pilastrovém rámci. Rizality zahradního křídla (členěné pilastry) s trojicí arkád ve středu přízemí a s obdélnými, segmentem ukončenými okny, jsou v vyvrcholeny frontony s balustrovou atikou se sochami. Východnímu křídlu je ve středu nádvorní strany představen průjezdový portikus s vysokými arkádami a obdélnými vchody. Plné patro členěno okny a ukončeno trojúhelníkovým štítem, nad ním malá věžička. Obdélný vnitřní dvůr uzavřen na západní straně pilířovou zídkou s oválným bazénem na nízké terase. V jižním křídle hlavní sál s bohatou štukovou rokokovou výzdobou s freskami Čtyř ročních dob a putti v oblacích od J. P. Molitora. - V r. 1942 zámek rodu Colloredo-Mansfeldů zabaven nacisty, po r. 1945 zabaven komunisty a využíván Svazem československých spisovatelů. Od r. 1996 zpřístupněn veřejnosti, v r. 1998 opět navrácen původním majitelům. Mobiliář zůstává v majetku státu, prohlídková expozice ve správě Památkového ústavu středních Čech. - Na zámek navazuje francouzská zahrada s oranžérií a kaskádovitou fontánou s Platzerovým sousoším, později rozšířená o anglický park. U zámku, mimo areál, barokní socha sv. Jana Nepomuckého. - V prostorách zámku umístěno od r. 1998 městské muzeum s expozicí historických motocyklů a galerie Jeronýma Colloredo-Mannsfelda.
  Klíč.slovatvrze * přestavěné tvrze * zámky * sochy * muzea * hodiny * motocykly * galerie * renesance * baroko * rokoko * majitelé zámku * šlechtické rody * francouzské zahrady
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 278-279.
  Střední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 190-192.
  KOUDELKA, Ivo. Zámek Dobříš. Praha: Regulus, 1999, s. [5-9].
  JERIE, Ladislav. Muzeum se chlubí vzácnými hodinami s vodotryskem. Příbramský deník, 21.11.2003, roč. 12 , č. 272, s. 17.
  Viz též souvísející Zámecký park (Dobříš, Česko)
  Galerie Jeronýma Colloredo Mansfelda
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (6) - Odborná literatura, mapy
  (79) - ČLÁNKY
  (8) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.