Počet záznamů: 1  

Stingl, Miloslav, 1930-2020

 1. Osobní jménoStingl, Miloslav, 1930-2020
  Narození Bílina (Česko) - 19.12.1930
  Úmrtí Praha (Česko) - 11.05.2020
  Místo působení Karlovy Vary (Česko)
  Praha (Česko)
  Rakovník (Česko)
  Charakt.Cestovatel, etnograf a spisovatel.
  ŽivotopisMládí prožil v Rakovníku. Studoval na Gymnáziu Zikmunda Wintera v Rakovníku, absolvoval v Karlových Varech. Poté vystudoval mezinárodní právo na pražské právnické fakultě, později vystudoval etnografii a folkloristiku na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako asistent pedagogického institutu v Karlových Varech a odborný pracovník v pražském Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV. - Uskutečnil rozsáhlé cesty a expedice, během nichž navštívil 151 zemí ve všech kontinentech. Celoživotně se zabýval etnologií, studiem národů obývajících nejodlehlejší oblasti naší planety, zejména původním obyvatelům Oceánie a Ameriky. Dokázal komunikovat asi v 17 jazycích, včetně jazyků domorodců. S příslušníky řady domorodých, zejména indiánských a tichomořských etnik, se mimořádně úzce sblížil. Jeden indiánský kmen ho dokonce zvolil svým náčelníkem. V zahraničí strávil 19 let. Při svých pobytech působil na zahraničních univerzitách a vědeckých ústavech. Byl přijat do Société des Américanistes při UNESCO v Paříži a do Société des Océanistes při UNESCO. - Od r. 1972 se věnoval literatuře. Zpočátku se věnoval poezii. Spolupracoval s Československým rozhlasem, jeho odborných znalostí a vypravěčských schopností využívala i Česká televize. Ze svých cest vytěžil náměty k napsání mnoha cestopisů, nejrozsáhlejším dílem je cestopisná tetralogie z Oceánie. V zahraničí patří k nejznámějším a nejpřekládanějším českým autorům. - Od r. 1980 žil v Praze.
  Klíč.slovacestovatelé * etnografové * spisovatelé * básníci * odborní publicisté
  CitaceBLAHYNKA, Milan. Čeští spisovatelé 20. století: slovníková příručka. Praha: Československý spisovatel, 1985, s. 586.
  KREJČÍ, František. Spisovatel a cestovatel Miloslav Stingl se dožívá 85 let. Rakovnický deník. 14.12.2015, č. 290, s. 2.
  Pouť rakovnického studenta. Hředelské rozhledy, 2020, roč. 2, č. 6, s. 3.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (16) - Digitalizované dokumenty
  (5) - Beletrie
  (5) - Literatura pro děti a mládež
  (42) - Odborná literatura, mapy
  (4) - ***nezarazeno***
  (15) - Zvukové knihy
  (6) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.