Počet záznamů: 1  

Lander, Richard, 1904-1982

 1. Osobní jménoLander, Richard, 1904-1982
  Narození Praha (Česko) - 13.06.1904
  Úmrtí Praha (Česko) - 07.11.1982
  Místo působení České Budějovice (Česko)
  Český Brod (Česko)
  Chrudim (Česko)
  Kutná Hora (Česko)
  Litomyšl (Česko)
  Praha (Česko)
  Michalovce (Slovensko)
  Drážďany (Německo)
  Frankfurt nad Mohanem (Německo)
  Paříž (Francie)
  Jugoslávie
  Charakt.Malíř, grafik, kreslíř a karikaturista.
  ŽivotopisDětství prožil v Kutné Hoře, kde absolvoval i gymnázium. Vystudoval všeobecnou a speciální školu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Žák prof. J. Bendy. Podnikl studijní cesty do Paříže, Frankfurtu, Drážďan a Jugoslávie. Od r. 1928 středoškolský profesor v Praze, v Michalovcích, Litomyšli, Českých Budějovicích, Chrudimi a v Českém Brodu. Po návratu do Prahy působil na reálném gymnáziu, později na Státní grafické škole. Ze svých žáků vytvořil maňáskový soubor Všešupáci; několika loutkovým souborům pomohli vypracováním návrhů loutek a dekorací. Za války vedl na Uměleckoprůmyslové škole výuku figurální kresby. Loutkářskou katedru na Akademii múzických umění vedl skoro 30 let. - Maloval zejména krajinu a zátiší. Jako grafik doprovodil dřevoryty Wolkrova Námořníka, Spilkův Jehelníček a Novočeský pasionál a jiné bibliofilské edice. Ilustroval učebnice, tvořil plakáty a diplomy, navrhoval jevištní úpravy pro divadla. Samostatně vydal sbírku Ex libris a Soubor lineorytů. Kreslíř a humorista Lidových novin, Českého slova aj.
  Klíč.slovavýtvarníci * malíři * grafici * kreslíři * humoristé * ilustrátoři * loutkáři * jevištní výtvarníci * učitelé * středoškolští pedagogové * vysokoškolští pedagogové
  CitaceTOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Díl II. Praha: Tvar, 1950, s. 6.
  KNÍŽÁK, Milan. Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950. 1. vyd. A-L. Hradec Králové: Nucleus HK, 2005, s. 531.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (17) - Digitalizované dokumenty
  (3) - Odborná literatura, mapy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.