Počet záznamů: 1  

Klíma, Jiří Václav, 1874-1948

 1. Osobní jménoKlíma, Jiří Václav, 1874-1948, doc.
  Viz též (Pseudonym) Budovec, Jiří, 1874-1948
  Narození Mnichovo Hradiště (Česko) - 13.03.1874
  Úmrtí Praha (Česko) - 07.04.1948
  Místo působení Brno (Česko)
  Chrudim (Česko)
  Jindřichův Hradec (Česko)
  Kostelec nad Orlicí (Česko)
  Mladá Boleslav (Česko)
  Plzeň (Česko)
  Praha (Česko)
  Vídeň (Rakousko)
  Charakt.Středoškolský a vysokoškolský pedagog, komeniolog.
  ŽivotopisAbsolvent gymnázia v Mladé Boleslavi a v Praze a Filozofické fakulty UK v Praze. Studium filozofie dokončil na vídeňské univerzitě. Středoškolský pedagog v Jindřichově Hradci, Kostelci nad Orlicí a v Praze. V l. 1906-1914 ředitel městského dívčího lycea v Chrudimi. Uznávaný znalec a poradce středního dívčího školství v Čechách. V r. 1914 se vrátil na státní reálku do Prahy. Za 1. světové války inspektor Jedličkova ústavu. Po válce přidělen Československému pedagogickému ústavu J. A. Komenského . Od r. 1927 docent pedagogiky na Filozofické fakultě UK, od r. 1929 docent pedagogiky na ČVUT v Praze. Vyučoval i na dvouleté Škole vysokých studií učitelských v Praze a v Brně. Na sklonku života přednášel na nově zřízených pedagogických fakultách v Praze a Plzni. - Překladatel z němčiny a angličtiny. - Zabýval se životem a dílem J. A. Komenského; uveřejnil řadu studií a statí o Komenském, přehled Komenského portrétů, pomníků a jím inspirovaných hudebních děl. Zapojil se rovněž do vydavatelské práce na veškerých spisech Komenského. Spoluzakladatel Spolku pro zbudování pomníku J. A. Komenského v Amsterodamu. - Vzpomínky na dětství prožité v Mnichově Hradišti zachytil v knize Jirka.
  Klíč.slovaučitelé * středoškolští pedagogové * vysokoškolští pedagogové * komeniologové * odborní publicisté * spisovatelé * prozaici * překladatelé
  CitaceSTUDENOVSKÝ, Tomáš, BLÁHA, Josef. Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně). 1. vyd. Praha: Ostrov, 2000, s. 70.
  PODLAHOVÁ, Libuše. 1+100 osobností pedagogiky a školství v českých zemích. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2001, s. 106.
  BENEŠ, Luděk. Osobnosti Mladoboleslavska. Mladá Boleslav: Muzeum Mladoboleslavska, 2009, s. 90.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
  (1) - Beletrie
  (2) - Odborná literatura, mapy
  (2) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1