Počet záznamů: 1  

Zuska, Vladimír, 1911-2006

 1. Osobní jménoZuska, Vladimír, 1911-2006
  Narození Nižbor (Česko) - 08.02.1911
  Úmrtí Jesenice (Rakovník, Česko) - 16.10.2006
  Místo působení Jesenice (Rakovník, Česko)
  Karlov (Rakovník, Česko)
  Petrovice (Rakovník, Česko)
  Rakovník (Česko)
  Šanov (Rakovník, Česko)
  Zbečno (Česko)
  Charakt.Učitel, výtvarník a železniční odborník.
  ŽivotopisDětství prožil v Karlově a Petrovicích, v r. 1930 maturoval na rakovnické reálce a absolvoval učitelský ústav. Učil fyziku a výtvarnou výchovu na Rakovnicku (Zbečno, Rakovník, Šanov) a od r. 1945 stále v Jesenici. Působil jako metodik a lektor výtvarných kursů určených učitelům kreslení. Výtvarné základy získal u prof. R. Pucholta na rakovnické reálce a Václava Rabase v Krušovicích. Ilustroval první vydání Fibigerových Dějin Jesenicka vydaných r. 1969. - Aktivně provozoval také hudbu, byl členem orchestru rakovnické opery a hrál na křídlovku v rakovnické sokolské kapele. Hrál také ochotnické divadlo a podílel se na organizaci Vlastivědného muzea v Jesenici. V l. 1972-1990 správcem Vlastivědného muzea. - Od mládí se intenzivně zajímal o železnici. Odborník v historii železničních vozidel, zakladatel Klubu železničních modelářů v Jesenici (1964), zaměřeného především na mládež. - Autor odborných prací z oboru železničního modelářství, historie železnic, aj. - V r. 2004 byl jmenován čestným občanem Jesenice.
  Klíč.slovaželezniční odborníci * modeláři * historici * učitelé * výtvarníci * malíři * hudebníci * divadelní ochotníci * odborní publicisté
  CitaceMIČKA, Ladislav. Kulturní tvář Rakovnicka. I. část. Rakovník: Okresní muzeum a galerie, 1976, s. 66.
  ŘEBEC, Vlastimil. Zemřel Vladimír Zuska. Jesenický občasník, 2006, č. 4, s. 6-7.
  BÍLÁ, Kateřina, KONÍŘOVÁ, Eva. Osobnosti Jesenicka a Petrohradska. Rakovník: Rakovnicko o.p.s.; MAS Vladař o.p.s.; Obec Petrohrad; Jesenice: Město Jesenice, 2014, s. 39.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (8) - Odborná literatura, mapy
  (12) - ČLÁNKY
  (5) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR