Počet záznamů: 1  

Švankmajer, Jan, 1934

 1. Osobní jménoŠvankmajer, Jan, 1934-
  Jiné jménoSchuvankumeieru, Yan, 1934-
  Narození Praha (Česko) - 04.09.1934
  Místo působení Horní Staňkov (Česko)
  Knovíz (Česko)
  Praha (Česko)
  Charakt.Režisér, scénárista, výtvarník a animátor.
  ŽivotopisAbsolvent Vyšší školy uměleckého průmyslu a Divadelní akademie múzických umění v Praze, oboru loutkářská scénografie a režie. Od r. 1958 ve svobodném povolání, věnoval se převážně grafice a kresbě. V r. 1960 založil Divadlo masek, od r. 1962 režisér divadla Laterna Magika. O rok později natočil svůj první film Poslední trik pana Schwarzewalda a pana Edgara. Již v počátcích své tvorby používá netradiční tvůrčí postupy - umně kombinuje živé herce s animací, využívá možností filmového triku. V r. 1970 se po setkání s V. Effengergerem stal členem Surrealistické skupiny. V 70. letech, kromě své filmové tvorby, pracoval jako scénograf v Činoherním klubu v Praze. V době normalizace není jeho dílo komunistickým režimem příliš vítáno, spolupracoval proto s britskými, německými a švýcarskými producenty. V r. 1981 koupil spolu s manželkou zámek v Horním Stankově a vytvořili zde Surrealistickou uměleckou dílnu. Svůj první celovečerní film s názvem Něco z Alenky natočil v r. 1987. Po r. 1991 koupil spolu s producentem Jaromírem Kallistou staré kino v Knovízi a založili zde filmové studio Athanor film studio, věnované produkci původních českých filmů. Po pádu komunistického režimu natočil řadu dalších filmů a grotesek. V r. 2001 za svůj celovečerní film Otesánek oceněn dvěma Českými lvy.
  Klíč.slovarežiséři * filmoví režiséři * divadelní režiséři * scenáristé * filmoví scenáristé * divadelní scenáristé * výtvarníci * animátoři
  CitaceJan Švankmajer (nar. 4.9.1934) [online]. [cit. 2004-02-22]. Dostupné z: <http://zivotopisyonline.cz/jan-svankmajer.php>.
  Jan Švankmajer [online]. [cit. 2004-02-22]. Dostupné z: <http://archiv.tiscali.cz/ente/ente_center_svankm.306045.html>.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (2) - Beletrie
  (1) - Literatura pro děti a mládež
  (8) - Odborná literatura, mapy
  (10) - ČLÁNKY
  (2) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR