Počet záznamů: 1  

Čemus, Jan Karel, 1895-1969

 1. Osobní jménoČemus, Jan Karel, 1895-1969, ing.
  Narození Horní Mokropsy (Všenory, Česko) - 28.01.1895
  Úmrtí Kadaň (Česko) - 11.11.1969
  Místo působení Kadaň (Česko)
  Liberec (Česko)
  Horní Mokropsy (Všenory, Česko)
  Praha (Česko)
  Charakt.Elektrotechnik, spisovatel, překladatel, hudební skladatel a grafik.
  ŽivotopisNa základní školu chodil v Horních Mokropsech, poslední ročník a reálku absolvoval v Praze. Dále absolvent elektrotechniky na pražské technice. - Inženýr u různých firem, ve 30. letech měl několik let samostatnou technickou kancelář. Popularizátor techniky. - Ve 20. a 30. letech procestoval Itálii, Jugoslávii a Německo. Na počátku okupace vězněn gestapem, po propuštění se až do konce války živil vyučováním cizích jazyků. Od r. 1945 žil v Liberci, později v Kadani. - Od r. 1925 publikoval časopisecky, zprvu odborné články. V Národní politice a Právu lidu vedl motoristickou hlídku. Od r. 1927 fejetonista, kurzívkář, autor povídek a románů na pokračování, překladatel beletrie i odborných článků z angličtiny, francouzštiny, němčiny a italštiny. Do Národní politiky psal i kritiku literatury pro mládež. - Výtvarník v oblasti drobné grafiky, hlavně knižních obálek. - Autor drobných klavírních skladeb, uváděných zejména v rozhlase, a pochodů, technických příruček, četných dobrodružných a umělecko-naučných knih pro mládež a několika psychologických a detektivních románů pro dospělé. Pro mládež napsal např. romány Tajný spolek SNOŠ, Skalní hnízdo, Bratři Drátové aj.
  Klíč.slovaelektrotechnici * spisovatelé * prozaici * fejetonisté * překladatelé * literární kritici * hudebníci * hudební skladatelé * výtvarníci * grafici * odborní publicisté
  CitaceKUNC, Jaroslav. Kdy zemřeli ..?. BK ČK 1970, zvl. seš. 3, s. 27.
  Lexikon české literatury. 1. vyd. Díl 1. Praha: Academia, 1985, s. 431.
  STUDENOVSKÝ, Tomáš, BLÁHA, Josef. Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně). 1. vyd. Praha: Ostrov, 2000, s. 26.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Beletrie
  (2) - Literatura pro děti a mládež
  (1) - ČLÁNKY
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1