Počet záznamů: 1  

Karlík, Jan, 1840-1915

 1. Osobní jménoKarlík, Jan, 1840-1915, Ing.
  Narození Kamýk nad Vltavou (Česko) - 13.12.1840
  Úmrtí Oldřichovec, Česko - 01.10.1915
  Místo působení Kladno (Česko)
  Praha (Česko)
  Příbram (Česko)
  Stehelčeves (Česko)
  Banská Štiavnica (Slovensko)
  Horní Slezsko
  Salcburk (Rakousko)
  Severní Porýní-Vestfálsko (Německo)
  Charakt.Důlní technik, vynálezce.
  ŽivotopisAbsolvent reálky v Praze a horní akademie v Banské Štiavnici a Příbrami. Nejprve pracoval v solných dolech v Solnohradsku a stříbrných dolech v Příbrami. Od r. 1870 důlní technik Pražské železářské společnosti. Zkušenosti z hloubením uhelných dolů získal v Horním Slezsku, Vestfálsku a Stehelčevsi. V r. 1874 povolán ředitelem Pražské železářské společnosti G. Bacherem do Kladna, kde byl pověřen hloubením dolu Mayrau ve Vinařicích. Poté zde jako závodní pracoval 32 let až do odchodu do důchodu. - Celý život se zabýval technickým zdokonalováním dolování. Důl Mayrau se stal díky jeho technickému vybavení jedním z nejmodernějších na svou dobu. Autor mnoha vynálezů a patentů. K nejvýznamnějším patřil vynález tzv. Karlíkova tachografu, na jehož realizaci se podílel i dílovedoucí Vojtěch Šproch. Tento patent umožňoval přesnější řízení a kontrolu chodu těžních strojů, značně zlepšil bezpečnost provozu a byl používán na celém světě. První tachografy byly zhotoveny v dílnách dolu Mayrau, později byla výroba přenesena do Slaného a do Prahy. - V r. 1904 získal za zásluhy o technický rozvoj hornictví Řád císaře Františka Josefa. Byl také dlouholetým členem v Okresním výboru slánském, četných obecních zastupitelstvech a místních školních radách. Ve volném čase zapisovatel v Montaním klubu.
  Klíč.slovadůlní odborníci * důlní technici * vynálezci * strojaři * veřejní pracovníci
  CitaceSCHUBERTOVÁ, Věra. Ing. Jan Karlík (1840 - 1915). Muzejní listy, 1995, roč. 4, č. 15-16, s. 3.
  SEIFERT, Josef. Dobývání uhlí na Kladensku. Ostrava : OKD, 2006. O lidech spojených s hornictvím na Kladensku, s. 706-707.
  SEIFERT, Josef. O lidech spojených s hornictvím na Kladensku. In: Dobývání uhlí na Kladensku. Ostrava: OKD, 2006, s. 706-707.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (7) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1