Počet záznamů: 1  

Jelínek, Vladimír, 1934-

 1. Osobní jménoJelínek, Vladimír, 1934-
  Narození Žižice (Česko) - 05.02.1934
  Místo působení Kamenický Šenov (Česko)
  Karolinka (Česko)
  Praha (Česko)
  Slaný (Česko)
  Žižice (Česko)
  Charakt.Sklářský výtvarník a malíř.
  ŽivotopisAbsolvent slánského gymnázia, Odborné školy sklářské v Kamenickém Šenově a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Žák Reného Roubíčka a Josefa Kaplického. Na poč. 60. let působil jako výtvarník národního podniku Moravské sklárny v Karolince u Vsetína, poté navrhoval pro karlovarskou sklárnu Moser. Od r. 1966 dlouhodobě pracoval v oddělení vývoje skla v Ústavu bytové a oděvní kultury v Praze, kde vytvořil mnoho návrhů pro sklářský průmysl. Získal řadu prestižních ocenění. - Autor návrhů nápojových souborů, hutnického skla, různých skleněných objektů z masivní skloviny a skleněných plastik. Spolupracoval většinou s arch. Jiřím Bártou. - Vedle skla se věnuje také malbě a grafice. Jedná se většinou o niterné krajinné motivy ze Slánska. Žije a tvoří v Žižicích.
  Klíč.slovavýtvarníci * malíři * sklářští výtvarníci
  CitaceKOULOVÁ, Ludmila. Obrazy a sklo akademického malíře Vladimíra Jelínka. Kladenské noviny, 1995, roč. 45, č. 36, s. 4.
  Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999. Vyd. 1. IV. díl. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 1999, s. 223.
  HLAVEŠ, Milan. Vladimír Jelínek. Slánský obzor, 2004, roč. 11, s. 146-148.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  (8) - ČLÁNKY
  (3) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1