Počet záznamů: 1  

Dámec, Jan, 1897-1976

 1. Osobní jménoDámec, Jan, 1897-1976
  Narození1897
  Úmrtí19.10.1976
  Místo působení Choceň (Česko)
  Praha (Česko)
  Terezín (Litoměřice, Česko)
  Mnichovo Hradiště (Česko)
  Podkarpatská Rus (Ukrajina)
  Charakt.Stavitel, veřejný pracovník, odbojář.
  ŽivotopisAbsolvent odborné školy stavitelské a Vysoké školy technické v Praze. Pracoval jako stavitelský asistent u několika stavebních firem. Podílel se na výstavbě vystěhovalecké kolonie v Chocni, Legiobanky v Praze, stavbě mostů na Podkarpatské Ukrajině ad. V r. 1924 převzal otcův podnik, ale již o rok později si otevřel vlastní stavební firmu v Mnichově Hradišti. Později podnik rozšířil o živnost cementářskou a výrobu xylolitových podlah. V Mnichově Hradišti postavil řadu domů, budovu Okresní hospodářské záložny, prováděl stavební práce v pivovaru Klášter, v cukrovaru a na panských dvorech firmy Schöller ad. – Aktivní ve spolkovém životě, byl členem 22 spolků. Župní předseda Mladé generace československé Národní demokracie. – Po okupaci se zapojil do protifašistického odboje. Po vyzrazení odbojové skupiny s ostatními zatčen gestapem a odvezen do Terezína, později vyslýchán v Praze. Pro nedostatek důkazů po půl roce propuštěn. Po válce se veřejně angažoval a vstoupil do lidové strany. Jednatel, herec a režisér ochotnického spolku Tyl.
  Klíč.slovastavitelé * veřejní pracovníci * odbojoví pracovníci * ochotníci
  CitaceAlbum representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství J. Zeibrdlich, 1927, s. 922.
  DUMKOVÁ, Jana. František Dámec a Jan Dámec - mnichovohradišťští stavitelé. Kamelot: zpravodaj města Mnichovo Hradiště. 2018, č. březen, s. 11.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1