Počet záznamů: 1  

Hřbitov Všech Svatých (Kutná Hora, Česko)

  1. Jméno korporaceHřbitov Všech Svatých (Kutná Hora, Česko)
    Viz též Kostel Všech svatých (Kutná Hora, Česko)
    Místo Kutná Hora (Česko)
    Vznik13. stol.
    PopisHistoricky a archeologicky významný areál hřbitova na vyvýšeném místě při severozápadním okraji města, po pravé straně silnice vedoucí směrem na Hořany a na Červené Pečky. – Stávající podoba i rozloha areálu je výsledkem dlouhého historického vývoje v rozmezí od 13. stol. do 80. let 20. stol. – Nejstarší jádro hřbitova s kostelem Všech svatých se nachází na jižním okraji areálu. V těchto místech však hřbitov zrušen, kostel zde obklopuje zahradnictví se skleníky, obytný dům čp. 99 a autodílna. Na někdejší pietní místo odkazuje pouze novogotická hrobka rodiny Breuer západně od kostela. Severně od kostela novodobá stavba obřadní síně (80. léta 20. stol.), ze západu a severu obklopena parkově upraveným prostranstvím se stavbou někdejší hřbitovní kaple. Směrem na východ založen nový urnový háj a rozptylová louka. Směrem k severu střední část hřbitova s hroby z 2. desetiletí (hroby významných osobností svázaných s městem Kutná Hora s architektonicky pozoruhodnými, památkově chráněnými náhrobky ovlivněnými secesí, symbolismem a kubismem - hrob Felixe Jeneweina, hrob Schneidr - Svoboda, hrob rodiny Štěpánkovy, hrob rodiny Koníčkovy) a převážně z rozmezí 20. a 30. let 20. století (vojenský hřbitov). Stojí zde však i novogotická hrobka s nápisem z knihy Job.I.XXI. (podle správy hřbitova jde o rodinnou hrobku operní pěvkyně Evy Randové). Tato střední část je dnes plynulou spojnicí mezi nejstarší částí areálu a "nově" založeným, původně samostatně ohrazeným hřbitovem v 2. pol. 19. století. Situaci potvrzuje zachovaný úsek ohradní zdi mezi "novým" hřbitovem a střední částí. Jednotlivá oddělení "nového" hřbitova situována kolem pomyslného středu s kamenným křížem. Soubor historizujících náhrobků a drobných architektur rodinných hrobek (novogotické, novorenesanční a s klasicizujícími tendencemi) z 2. pol. 19. stol. Mimo památkově chráněné hroby (hrobka Orclmeistrova, hrob rodiny Vašákovy - Krautelovy, hrob Josefa Brauna) stojí za pozornost především novorenesanční hrobka rodiny Josefa Josefiho a rodiny Herbstovy a Jirsíkovy při severním ohradní zdi nebo klasicismem ovlivněná hrobka rodiny Fischerovy při západní straně staré ohradní zdi mezi "novým" a starým hřbitovem. – Areál dnes vymezen plnou ohradní zdí se třemi vstupy, orientovanými směrem k příjezdové komunikaci tj. silnici vedoucí na Hořany. V těchto místech je zeď porušena patrovou novostavbou provozní budovy s parkovištěm.
    Klíč.slovahřbitovy * náhrobky * náhrobní desky * kostely * secese * symbolismus * kubismus * novogotika * novorenesance * klasicismus
    CitaceKostel Všech svatých. Památkový katalog [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2015 [cit. 15.5.2019]. Dostupné z: https://pamatkovykatalog.cz?element=2140344&action=element&presenter=ElementsResults.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
    Odkazy (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (8) - ČLÁNKY

Mapa

Hřbitov Všech Svatých (Kutná Hora, Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°57'21.68"N, 15°15'41.21"E

GPS: 49°57'21.68"N, 15°15'41.21"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.