Počet záznamů: 1  

Čeňovice (Česko)

 1. Geografické jménoČeňovice (Česko)
  Viz též (Širší termín) Teplýšovice (Česko)
  OkresBenešov
  PopisObec 8 km východně od Benešova, 1,5 km jižně od Teplýšovic. - Nadmořská výška: asi 460 m. - Písemně poprvé zmiňována k r. 1381 v souvislosti se Slavkem z Čeňovic. Bývala v majetku místních vladyků, poslední z tohoto rodu, Kateřina z Čeňovic, postoupila r. 1533 zdejší zboží Janu Beztahovskému z Říčan. Za Jana Zákory ze Záhoří byla v obci vystavěna tvrz, od r. 1592 používal přídomek "seděním na Nových Čeňovicích". V r. 1603 prodal Václav Pětipeský z Krásného Dvora Čeňovice Petru Karlovi ze Šternberka, ještě před třicetiletou válkou je získal Jindřich mladší Vrchotický z Loutkova, kterému byl ale zdejší statek zabaven v pobělohorských konfiskacích r. 1623. V r. 1625 Čeňovice koupil Štěpán Beník z Pettersdorfu, potom se majitelé často střídali. Válečná poškození byla v obci ještě dlouho patrná. V r. 1678 koupil čeňovický statek Tomáš Schier z Windtmühle a připojil jej k Třebešicím. Hospodářský dvůr dnes patří zemědělskému družstvu v Petroupimi. - Na návsi, na soukromém pozemku, památník padlým v první světové válce, v kapličce sv. Jana Nepomuckého dnes opět zavěšen zvon.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * zaniklé tvrze * hospodářské dvory * kaple * kapličky * památníky * pomníky
  CitaceŠIMEK, Tomáš et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1989, s. 71-72.
  Zvonění v Čeňovicích. Teplýšovický občasník. 30.11.2010, č. 4, s. 5.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (7) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.