Počet záznamů: 1  

Štítary (Kolín, Česko)

 1. Geografické jménoŠtítary (Kolín, Česko)
  Jiné jménoKolín-Štítary
  OkresKolín
  Události1088 - první zmínka o obci
  1895 - archeologický nález - štítarská kultura
  Osobnosti Blecha, Josef, - stavitel
  Blecha, Matěj, - stavitel
  Spinka, Matthew, - historik, překladatel
  PopisPůvodně samostatná obec, dnes městská část Kolína nad Pekelským (Štítarským) potokem, 2 km jihozápadně od centra města. - Nadmořská výška: 194 m. - Území osídleno již v pravěku, při stavbě kolínského obchvatu byla odkryta tzv. polykulturní lokalita, s nálezy téměř ze všech pravěkých kultur (převaha z doby bronzové a železné). Podle nálezu z r. 1895 (patrně A. Formánek ) kostrového dvojhrobu s originálními 16 keramickými nádobami byl v archeologické terminologii označen štítarský typ pozdní knovízské kultury doby bronzové, tzv. štítarská kultura (zhruba 950- 800 l. př. Kr.). Obec Štítary písemně poprvé připomínána v r. 1088 jako majetek vyšehradské kapituly, které náležely ještě v r. 1222. Po vzniku města Kolína připadly Štítary kolínským rychtářům, jejich majetek ve Štítarech poprvé doložen r. 1327. Během 14. stol. se vystřídala v držení Štítar řada kolínských měšťanů. Za husitských válek se Štítar zmocnil Mikuláš z Lapače a r. 1439 poručníci jeho sirotků Ondřej Keřský a Matěj ze Zibohlav prodali Štítary tehdejšímu zástavnímu držiteli kolínského panství Bedřichovi ze Strážnice. Tehdy zbyl ze Štítar již jen dvůr, obec patrně zanikla během husitských válek. Tato původní obec stávala asi 1 km západně od dnešní obce, v poloze Na Starých Štítarech. Bedřich ze Strážnice postoupil ještě v r. 1439 dvůr Štítary svému bratrovi Šimonovi ze Strážnice, který se stal předkem zemanů Štítarských ze Štítar. Jeho syn Jakub v r. 1523 prodal Štítary Martinovi Smolíkovi z Radovesnic, po něm je v r. 1541 připomínán ještě Pavel Smolík ze Štítar. V r. 1585 koupilo Štítary město Kolín, v jehož majetku zůstaly až do r. 1848. - Administrativní součástí Kolína jsou Štítary dodnes. - K významným osobnostem Štítar patří stavitelé Josef a Matěj Blechové nebo česko-americký historik a překladatel Matthew Spinka (Matěj Špinka).
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * archeologické nálezy * archeologické výzkumy * rondely * doba kamenná * doba bronzová * kultura štítarská * kultura knovízská * doba železná * majitelé obce * osobnosti
  CitaceŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 488.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 396.
  MARTINKOVÁ, Jana. Nad Štítarským údolím zanechali stopu lidé všech pravěkých epoch. Kolínský deník, 14.7.2008, roč. 17, č. 163, s. 3.
  Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-08-30]. Dostupné z: http://cestyapamatky.cz/kolinsko/stitary.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (10) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.