Počet záznamů: 1  

Bezdědice (Beroun, Česko)

 1. Geografické jménoBezdědice (Beroun, Česko)
  OkresBeroun
  Události1352 - první zmínka o obci
  PopisObec při potoku Chumava, 10 km východně od Hořovic. - Nadmořská výška: 390 m. - Písemně poprvé Bezdědice zmiňovány r. 1352, v r. 1354 zde doložen farní kostel. Bezdědice patřily nejprve k Hostomicím, později spolu s nimi náležely k hradu Karlštejnu. V 15. stol. byly samostatným vladyckým statkem, na počátku 16. stol. přešly do příslušenství hradu Valdeku. Ve druhé polovině 16. stol. opět samostatným statkem, v té době zde již také stála tvrz, písemně poprvé doložená až v r. 1601 (v r. 1677 již byla opuštěná, zanikla beze stopy). Později Bezdědice patřily k Suchomastům. Statek vlastnila od r. 1613 Kateřina Malovcová z Komárova a od r. 1652 Eva z Talmberka. Část obce ale zároveň patřila karlštejnskému děkanství. Během třicetileté války obec značně poškozena. V r. 1677 Bezdědice jako součást suchomastského panství koupili Vratislavové z Mitrovic. - V obci dnes zbarokizovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie, u něho barokní márnice. V sousedství kostela fara a škola, na návsi litinový kříž a památník obětem první světové války. V obci dále zachovalá roubená stavení (čp. 4 a 5) a rozlehlý areál hospodářského dvora s klasicistním jádrem.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * tvrze * zaniklé tvrze * kostely * márnice * roubené stavby * lidová architektura * baroko * klasicismus
  CitaceOkolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 201.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 1. Praha: Eva, 1995, s. 17.
  PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 26-27.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (2) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (6) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1