Počet záznamů: 1  

Dolní Břežany (Česko)

 1. Geografické jménoDolní Břežany (Česko)
  Události1332 - první zmínka o obci
  Osobnosti Kosárek, Adolf - malíř, krajinář
  PopisObec při jižním okraji hlavního města Prahy, 5 km východně od Zbraslavi, na Břežanském potoce (Zalužance). Název odvozen od slova břeh, které označovalo vrch, svah nebo břeh. Na Břežany se mohou vztahovat oba výklady jména. Na Dolní byly pojmenovány již v 17. stol., pro odlišení od Horních Břežan u Jílového (dnešní Břežany Lešany). - Nadmořská výška: 334 m. - Podle archeologických nálezů (70. a 90. l. 20. stol.) území obce osídleno Kelty, nedaleké keltské Hradiště nad Závistí bylo osídleno již v době kamenné. Písemně Břežany poprvé zmiňovány r. 1332, tehdy je koupil pražský patricij Menhart Olbramovič od dědiců Eklima Goldnera. V té době zde již také stávala tvrz. Od r. 1356 do husitských válek byly Břežany v majetku zbraslavského kláštera. V r. 1420 je dobyl Jan Žižka z Trocnova a pražané je pak předali svému stoupenci, konšelu Jankovi Frelichovi. R. 1436 dal císař Zikmund břežanský statek do zástavy Janu Benedovi z Nečtin, jeho syn potom Břežany r. 1472 koupil od zbraslavského kláštera. V l. 1527-1546 byly Břežany v majetku Jana staršího z Valdštejna (jeho sestra, Anna z Dobřenic v Břežanech založila vinice), potom se zde majitelé rychle střídali. Patrně za Kryštofa Želinského ze Sebuzína byla místní tvrz přestavěna na zámek. Kryštofovým synům byl majetek v r. 1623 zkonfiskován, zanedlouho vrácen jako léno. V r. 1626 zdědila majetek Polyxena Donínová z Hrušova, v Břežanech tehdy stával zámek a poplužní dvůr s pivovarem a ostatním příslušenstvím. R. 1683 získal Břežany hrabě Jan Fridrich z Trautmansdorfu, nejvyšší komorník a místodržící Království českého, od syna Františka Josefa je v r. 1715 koupil pražský arcibiskup František Ferdinand, hrabě z Künburku, a připojil břežanské panství k panství Arcibiskupství pražského. Od té doby náležely Dolní Břežany pražskému arcibiskupství nepřetržitě až do r. 1945. - V obci renesanční zámek s pseudorománskou kaplí a sochami, při silnici sousoší Ukřižovaný s Maří Magdalenou, za obcí barokní výklenková kaple. - Z obce vede k Vltavě zalesněné Břežanské údolí, nad ním, naproti Zbraslavi, bývalé keltské oppidum Závist. - K významným břežanským osobnostem patří malíř Adolf Kosárek, který na zdejším velkostatku působil jako hospodářský úředník. - Obec Dolní Břežany je členem Dobrovolného svazku obcí Dolnobřežansko.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * archeologické nálezy * doba kamenná * doba železná * Keltové * keltská hradiště * tvrze * zámky * sochy * baroko
  CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 1. Praha: Academia, 1977, s. 292.
  HOLEC, František; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988, s. 124.
  NĚMEC, Jan, SOUKUP, Vladimír. Výlety do okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Panorama, 1989, s. 267.
  Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 221.
  Dolní Břežany: historie [online]. [cit. 2005-04-13]. Dostupné z: http://dolnibrezany.cz/obrezanech/historie/.
  Zdroj datSoupis měst, obcí a okresů České republiky
  www(Adresy ČR-MVČR)
  PoznámkaObec v okrese Praha-západ.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen
  (19) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (3) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (3) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (3) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (85) - ČLÁNKY
  (1) - Regionální literatura - knihy
  Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Dolní Břežany (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 49°57'47.88"N, 14°27'30.96"E

GPS: 49°57'47.88"N, 14°27'30.96"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.