Počet záznamů: 1  

Mrtník (Beroun, Česko)

 1. Geografické jménoMrtník (Beroun, Česko)
  Jiné jméno(Dřívější záhlaví) Brtník (Česko)
  (Dřívější záhlaví) Brtníky (Česko)
  OkresBeroun
  Události1352 - první zmínka o obci
  PopisObec na pravém břehu Červeného potoka, 4 km jihozápadně od Hořovic. Původní název byl Brtníky, podle včelařů brtníků (vybírali med lesním včelám). - Nadmořská výška: 435 m. - První písemná zpráva o obci z r. 1352, ze 14. stol. pochází také první zmínka o zdejší škole. Během třicetileté války obec velmi utrpěla, v r. 1649 zahynulo morem téměř všechno obyvatelstvo. Když byla naplněna kapacita zdejšího hřbitova, byli zemřelí pochováváni na poli u Ptákova, kde se dosud říká Na Krchově. - Od 13. stol. v okolí Mrtníku dobývána železná ruda a na Jedové (Dědově) hoře 1,5 km jihovýchodně rumělka. - Patrně již v polovině 14. stol. stávala v obci tvrz, písemně však nebyla zmiňována. Její zbytky zmizely v 19. stol. Dnes v obci na návrší zbarokizovaný kostel Narození Panny Marie, na přilehlém hřbitově litinový kříž (z r. 1885) a empírová hřbitovní kaple. Za hřbitovem směrem na Hvozdec barokní boží muka z r. 1703. U farské zahrady kovový kříž z r. 1873. - Směrem ke Komárovu se táhne malebné údolí dlouhé 2 km, sklála s křížem na vrcholu s vyznačením výšky vody za povodně r. 1872, 1 km jihovýchodně údolní nádrž Záskalská.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * tvrze * kostely * hřbitovy * hřbitovní kaple * vodní nádrže * těžba železné rudy * těžba rumělky
  CitaceOkolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 297.
  ŠAFRÁNEK BŘEVNOVSKÝ, Josef M. Soupis hradů, letohrádků, paláců, tvrzí a zámků v Českých zemích. 2. vyd. Díl 4. Praha: Evans, 1996, s. 30.
  CAITHAML, Jaroslav. Hvozdec, Mrtník. Jinecký zpravodaj, 1999, roč. 17, č. 6, s. 10.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (3) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
  (7) - ČLÁNKY
  Mrtník (Beroun, Česko)

  geografický název

Počet záznamů: 1