Počet záznamů: 1  

Kostel Narození Panny Marie (Klášter Hradiště nad Jizerou, Česko)

 1. Jméno korporaceKostel Narození Panny Marie (Klášter Hradiště nad Jizerou, Česko)
  Místo Klášter Hradiště nad Jizerou (Česko)
  Vznik13. stol.
  Události1560 - goticko renesanční přestavba
  PopisV bývalém předklášteří na hřbitově. Původně raně gotický laický kostel, postavený současně se sousedním klášterem. V 2. pol. 16. stol. za Jiřího z Labauně byl goticko renesančně přestavěn. - Obdélníková jednolodní budova s hranolovou věží v západním průčelí. Věž byla přistavěna v 19. stol. a nahradila starší samostatně stojící zděnou zvonici, současně s ní postavena i sakristie. V severní stěně lodi je zazděn raně gotický portál se zdobeným tympanonem v “cisterciáckém“ stylu. V předsíni věže je dvojitý portál s renesanční pískovcovou edikulou. Vnitřek lodi s vtaženými opěráky, které jsou sklenuty kříži s oblými žebry a vyzdobeny plastickými růžemi. Presbytář je zaklenut síťovou klenbou s dekorativními žebry. Po stranách triumfálního oblouku jsou malované erby Jiřího Labaunského a jeho dvou manželek. Zařízení: hlavní oltář je barokní, nesený anděly z r. 1740 s obrazem Narození Panny Marie. Po stranách jsou sochy sv. Josefa a Antonína. Dva boční oltáře jsou vysvěceny sv. Janu Nepomuckému a sv. Václavovi. Kazatelna je barokní z r. okolo 1730 a je ve tvaru anděla nesoucího nádržku na vodu. V kostele jsou dva náhrobní kameny zdejších opatů Pavla a Mikuláše ze 14. stol. Ve věži zvon ulitý v r. 1572 mistrem Petrem z Mladé Boleslavi. Dvanáct set kilo vážící zvon o průměru 118 cm je pravděpodobně jediný ve Střední Evropě, který zvoní čtyři roční období. Před kostelem je barokní socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1730. Kolem kostela ohrazení bývalého hřbitova.
  Klíč.slovakostely * gotika * renesance * portály * věže * náhrobky * zvony
  CitacePOCHE, Emanuel et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2, K-O. Praha: Academia, 1978, s. 59-60.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha : Knižní klub, 2007, s. 109.
  FRIČOVÁ, Helena. Klášterský zvon zvoní jako jediný ve střední Evropě čtyři roční období. Boleslavský deník. 25.9.2010, č. 224, s. 2.
  Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
  Odkazy (20) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.