Československý voják, generál a vrchní velitel Obrany národa.
Životopis
Vystudoval nižší gymnázium v Hradci Králové a Obchodní akademii v Praze. Na začátku první světové války narukoval na ruskou frontu, kde krátce nato padl do zajetí. Vstoupil do čs. legií a absolvoval důstojnickou školu v Kyjevě. Postupně jmenován komisařem Samary, velitelem Jekatěrinburku a vojenským atašé 1. sibiřské armády. V r. 1921 se vrátil do vlasti. Působil jako velitel pluku na Podkarpatské Ukrajině. Od r. 1932 velitel 21. brigády v Košicích. O dva roky později povýšen do hodnosti brigádního generála a jmenován velitelem Velitelské školy v Praze. Od ledna 1938 zástupce velitele královéhradecké 4. divize československé branné moci generála Karla Kutlvašra. V době okupace zástupce zemského velitele ilegální vojenské odbojové organizace Obrana národa, od června 1944 vrchní velitel této organizace. Ve spolupráci s příslušníky výsadku Barium vybudoval ve východních Čechách mobilizační síť počítající s vytvořením čtyř divizí a jejich nasazením po přiblížení se fronty. V listopadu 1944 zatčen gestapem a uvězněn v Malé pevnosti Terezín, kde později podlehl skvrnitému tyfu. - Povýšen do hodnosti divizního generála in memoriam. - Držitel řady válečných vyznamenání.
LANGR, Ladislav. Příběh statečného generála. In: 150 poděbradských příběhů aneb 45 000 slov o Poděbradech. Poděbrady: Kompakt, 2014, s. 209. ISBN 978-80-260-5899-1.
František Bláha (voják) [online]. [cit. 22.5.2014]. Dostupné z: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Bl%C3%A1ha_(voj%C3%A1k)>.
Druh soub.
Soubor osobních jmen a jmen rodin
Odkazy
(3) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.