Východně od dnešního hospodářského dvora. - Původně zde stávala tvrz, která byla součástí dvora a vesnice Týnice. Tvrz zde patrně vystavěli johanité někdy ve druhé polovině 14. stol. Jediná písemná zmínka o této tvrzi pochází z r. 1437, kdy ji císař Zikmund spolu se dvorem a vsí Týnice postoupil Hanuškovi ze Stupnic a zanedlouho Jiřímu z Poděbrad a Kunštátu. K Poděbradům patřila Týnice ještě v r. 1495, potom byla připojena k panství Přerov nad Labem. V l. 1524-1547 v majetku města Prahy a Nového Města pražského, od konce 16. stol. patřila ke Kounicím. Tvrz během této doby ztratila charakter sídla, sloužila již pouze k hospodářským účelům. Ves Týnice zanikla během třicetileté války, kdy byla vypálena, zničena byla také tvrz. Ta byla r. 1723 přestavěna na velkou barokní sýpku, zbytky tvrze dochovány v jejím zdivu. - Barokní sýpka je součástí hospodářského dvora dodnes, je zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek ČR, ale je velmi zchátralá.
Klíč.slova
tvrze * majitelé tvrze * sýpky * hospodářské budovy * baroko
Citace
ŠIMEK, Tomáš; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1989, s. 508-509.
Cesty a památky: Kolínsko [online]. [cit. 2011-10-03]. Dostupné z: http://www.cestyapamatky.cz/kolinsko/tynice-zanikla-obec/tvrz.
Druh soub.
Soubor jmen korporací - regionální památky
Počet záznamů: 1
openseadragon
Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom
jak používáme cookies.