Počet záznamů: 1  

Dřevčice (Praha-východ, Česko)

  1. Geografické jménoDřevčice (Praha-východ, Česko)
    Jiné jménoDřevčice u Brandýsa nad Labem (Česko)
    Události1052 - první zmínka o obci
    1887 - neolitické a eneolitické nálezy v obci
    Osobnosti Rokos, František Alexandr - katolický kněz, básník
    Válek, Vojta - beletrista
    Hradecký, Vladimír - houslista a hudební skladatel
    Gutwirth, Zdeněk - výtvarník
    Drozda, Zbyněk - malíř
    URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.16844,14.63211&z=12
    PopisObec 3 km jihozápadně od Brandýsa nad Labem. - Nadmořská výška: 225 m. - Území osídleno již v v neolitu a eneolitu, r. 1887 byly na katastru obce nalezeny sídlení jámy s množstvím zvířecích kostí, kostěných, kamenných a hliněných nářadí, hliněných nádob, korálů a bronzových náramků a zvláště nálezy tří lidských koster. Unikátem je nález (z r. 1932) tzv. Dřevčického příboru, jedná se o keramický soubor složený ze dvou velkých nádob a 14 malých hrnků (tzv. čerpáčků) s velkým ouškem, dnes uložený v Národním muzeu. Přesné datum založení obce není známé, písemně poprvé uváděna r. 1052 mezi vesnicemi, které věnoval Břetislav I. staroboleslavské kapitule. Ve 14. stol. zde již existovala tvrz, jako držitelé obce se střídali pražští měšťané i drobná šlechta (první držitel r. 1332 uváděn Bartho nebo Bartoloměj Kokot z Dřevčic). Okolo r. 1374 koupil Dřevčice s okolím Jindřich z Bělé, synovec olomouckého biskupa, r. 1382 získalo Dřevčice olomouckého biskupství. Po husitských válkách byla obec zastavována a pronajímána, dostala se do majetku Vrábských z Vrábí. R. 1586 ji císař Rudolf II. spolu s Vrábím připojil k císařskému panství Brandýs (zde zůstaly Dřevčice až do konce feudalismu). Během třicetileté války byla obec částečně poničena. Rozvoj obce nastal až po r. 1790, kdy byly rozparcelovány panské pozemky, v r. 1809 však celá obec (kromě kostela, fary a zvonice) vyhořela. Další rozkvět obce nastal za arcivévody Ludvíka Salvatora po r. 1870, r. 1875 J. V. Prášek popisoval Dřevčice jako jednu z nejvýstavnějších a nejvzdělanějších obcí v okrese. Obecní knihovna byla založena v r. 1920 (zahrnula i původní hasičskou knihovnu z r. 1905), v r. 1926 byla obec elektrifikována. - V obci dnes zbarokizovaný kostel sv. Bartoloměje, klasicistní fara, ve východní části obce barokní zvonice, v obci tři výklenkové kaple ze série tzv. staroboleslavské Svaté cesty, kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého, naproti hospodě do této série nepatří. Nejznámější stavbou v obci je bývalá barokně přestavěná středověká tvrz čp. 1 (dnes využívaná jako zájezdní hostinec), dále pozdně barokní domy (čp. 28, 29), domy s barokními branami a klasicistní stavby (čp. 9, 19, 7). - K významným osobnostem obce patří např. katolický kněz a básník František Alexandr Rokos, spisovatel Vojta Válek, houslista a skladatel Vladimír Hradecký a malíři Zdeněk Gutwirth a Zbyněk Drozda.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * archeologické nálezy * doba kamenná * neolit * eneolit * kostely * tvrze * kaple * domy * brány * baroko * klasicismus * osobnosti
    CitacePEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri, 2003, s. 57.
    STŘECHA, Aleš. Dřevčice: historie obce [online]. c2005. [cit. 2006-09-11]. Dostupné z: http://www.drevcice.cz/historie.htm.
    Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (8) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (5) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (3) - Odborná literatura, mapy
    (11) - ČLÁNKY
    (6) - Regionální literatura - knihy
    Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.