Počet záznamů: 1  

Strom člověka

  1. Autor White, Patrick, 1912-1990
    NázevStrom člověka / Patrick White ; z anglického originálu The Tree of Man ... přeložil a doslovem opatřil Antonín Přidal.
    Unif.název Tree of Man. Česky
    Další autor Přidal, Antonín, 1935-2017 (Překladatel) (Autor doslovu, tiráže atd.)
    VydáníVydání první.
    Nakl.údajePraha : Svoboda, 1984.
    Fyz.popis443 stran.
    EdiceÚsvit
    Edice/záhl.Úsvit
    PoznámkyDOKUMENT JE K DISPOZICI POUZE V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ!
    Forma, žánr anglické romány
    Konspekt821.111-3 - Anglická próza, anglicky psaná
    MDT821.111-31
    AnotaceDěj románu začíná zač. 20. stol. a končí v době, kdy se buš mění v rušné předměstí Sydney. Rodina Stana Parkera musí bojovat nejen s tvrdými přírodními podmínkami, válkou, ale musí se také vyrovnávat s životem moderního velkoměsta. Autor pojímá tento zápas člověka s přírodními silami, vlastním nitrem jako hledání věčných prostých životních pravd.
    Země vyd.Česko
    Jazyk dok.čeština
    URLDigitalizovaný dokument
    VlastníkKladno SVK
    Druh dok.Digitalizované dokumenty
    Zobrazit informace o knize na stránce www.obalkyknih.cz
    Geografické jméno
    Vlašim (Česko)
    Viz též
    Vlašim (Česko : oblast)
    Vlašimský zámecký park (Vlašim, Česko)
    (Uzší termín) Bolina (Vlašim, Česko)
    (Uzší termín) Domašín (Vlašim, Česko)
    (Uzší termín) Polánka (Vlašim, Česko)
    (Uzší termín) Znosim (Vlašim, Česko)
    Okres
    Benešov
    Události
    1318 - první zmínka
    1580 - povýšení na město
    Osobnosti
    Auerspergové (rod) - majitelé panství
    Heller, Ferdinand - hudební pedagog, sbormistr
    Heller, Servác - prozaik, novinář a redaktor
    Roškot, Kamil - architekt
    Longen, Emil Artur - herec, malíř a spisovatel
    Popis
    Město na řece Blanici 20 km jihovýchodně od Benešova a 40 km severně od Tábora. Nadmořská výška 365 m. Centrum mikroregionu Podblanicko. – První zmínka z r. 1318. – Kolem r. 1300 vybudován nad pravým břehem Blanice hrad, jehož úkolem bylo chránit brod na obchodní cestě. Pod ním pak vznikla dvě sídla řemeslníků a obchodníků, která vytvořila základ městečka. R. 1363 koupil Vlašim rod pánů z Jenštejna. V letech 1443 až 1546 v město v majetku rodu Trčků z Lípy. Od r. 1552 právo výročního trhu, r. 1580 povýšeno na město. V 16. stol. za Ostrovců z Kralovic prosperujícím městem. Po r. 1620 v majetku Bedřicha z Talmberka. V r.1645, během třicetileté války, dobyli Vlašim Švédové - město vypálili a zanechali v troskách. Od r. 1744 patřilo panství Auersperkům, kteří v městě sídlili až do r. 1945. – Dnes významné průmyslové město s několika výrobními podniky (největším je zbrojovka Sellier a Bellot). Přes město vede lokální železniční trať z Benešova do Trhového Štěpánova a frekventovaná silnice č. 112 Benešov - Čechtice - Pelhřimov. – Uprostřed města zámek - od r. 1988 sídlo Muzea Podblanicka. Zámecká věž slouží jako vyhlídka. V zámeckém parku několik dalších staveb - Starý hrad, Čínský pavilon, tzv. Nebesářův domek a brány Vlašimská, Zlosimská a Domašínská. Nejzajímavější místa parku spojuje naučná stezka. Na Husově náměstí areál děkanství, kostel sv. Jiljí s pohřební kaplí Auersperků a socha sv. Jana Nepomuckého. – Na Žižkově náměstí několik památkově zajímavých měšťanských domů (čp. 130, 131 a 132, čp. 250 a 246), uprostřed náměstí kašna se sochou Rolanda. Na Palackého náměstí památkově chráněné městské domy čp. 71 a čp. 108. Na jižním okraji města vlevo od silnice na Kondrac hvězdárna, u odbočky na Jinošov boží muka z 19. stol. V místní části Bolinka u vlevo u silnice směrem na Bolinu kaplička se zvoničkou z r. 1859. Při silnici na Řimovice výklenková kaplička. – Ve městě řada sportovních zařízení - fotbalový stadion, zimní stadion a sportovní areál s koupalištěm. – K rodákům patří hudební pedagog Ferdinand Heller, novinář a spisovatel Servác Heller a architekt Kamil Roškot. V mládí zde pobýval herec a spisovatel Artur Longen.
    Klíč.slova
    města * dějiny města * panství * majitelé panství * železniční tratě * zámky * věže * naučné stezky * městské domy * děkanství * kostely * kaple * kapličky * sochy * kašny * hvězdárny * sportoviště * sportovní areály * rodáci
    Citace
    DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 299. ISBN 978-80-242-1932-5.
    Vlašim. In: Wikipedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 14.2.2019]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vla%C5%A1im.
    Zdroj dat
    www(Adresy ČR-MVČR)
    Druh soub.
    Soubor geografických jmen - regionální místopis

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.