Počet záznamů: 1  

Rožďalovice (Česko)

  1. Geografické jménoRožďalovice (Česko)
    Viz též (Uzší termín) Hasina (Rožďalovice, Česko)
    (Uzší termín) Podlužany (Rožďalovice, Česko)
    (Uzší termín) Zámostí (Rožďalovice, Česko)
    Události1223 - první zmínka o Rožďalovicích
    1430 - přibližné datum povýšení na město
    2009 - Rožďalovice opět povýšeny na město
    Osobnosti Melantrich z Aventina, Jiří - knihtiskař a nakladatel
    Böhm, Josef Jiří - astronom, matematik
    Rektorys, Jan - malíř
    Lindner, Gustav Adolf - profesor filosofie a pedagogiky
    Vecko, Vincenc - operní pěvec
    Vinecký, Josef - sochař
    Havlík, Antonín - filolog
    Rajman, Jenda - knihař
    Styblík, Miloslav - válečný letec
    Mlejnecký, František - válečný letec
    Knobloch, Bohuslav - malíř
    PopisMěsto 15 km severovýchodně od Nymburka a 5 km severovýchodně od Křince. - Nadmořská výška: 198 m. - Území osídleno již v pravěku, dokladem jsou nálezy z hrobů kultury zvoncových pohárů (eneolit). Písemně obec Rožďalovice poprvé zmiňována k r. 1223 jako dědictví Soběhrda z Rožďalovic (z neurčitého rodu), r. 1292 uváděn Plichta z Rožďalovic. V té době byla ale obec majetkově rozdělena, uváděni jsou zde také Maněta, Boček a Mařek z Rožďalovic. Okolo r. 1340 byly Rožďalovice (část okolo tržiště, náměstí) povýšeny na město, spravované pak právem saským. V polovině 14. stol. (1354) patřila část Rožďalovic pánům z Michalovic, zbylou část drželi Košíkové z Lomnice, kteří se psali z Rožďalovic (do svého znaku přijali i část znaku vladyků z Rožďalovic). V r. 1408 koupili část rozdělených Rožďalovic Mikuláš z Mochova a jeho matka Kunka, Mochovští si ve své části obce vystavěli tvrz. Po r. 1500 vlastnili celé Rožďalovice Křinečí z Ronova (za nich vystavěn zámek), r. 1622 jim byl pro účast v protihabsburském povstání veškerý majetek zkonfiskován. Od královské komory koupil panství Albrecht z Valdštejna, ale již r. 1623 je vyměnil s Adamem z Valdštejna. V r. 1666 město stiženo velkým požárem. R. 1760 prodala Marie Barbora z Valdštejna panství Rožďalovice Aloisii z Clamu, r. 1793 je prodal hrabě Kristián Clam-Gallas plukovníkovi Jakubovi Wimmerovi a od něho je r. 1815 koupila Sidonia z Lobkovic. Lobkovicové potom v r. 1930 prodali velkostatek se zámkem Rolnickému akciovému cukrovaru v Rožďalovicích. V květnových dnech r. 1945 ve městě probíhaly boje s nacistickou armádou. - Dominantou Rožďalovic je dnes barokní kostel sv. Havla, za kostelem v parku zámek (dnes domov důchodců). Naproti zámecké bráně barokní sochy sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého od Michala Jana Josefa Brokoffa. Před kostelem socha Mistra Jana Husa, poblíž kostela budova děkanství. Na náměstí radnice, druhá část domova důchodců v budově bývalého kláštera a v parčíku mariánský sloup, na novém hřbitově kaple Sv. Kříže, před hřbitovem kaple sv. Jana a Pavla (obě z 19. stol.), v Boleslavské ulici kaplička s krucifixem (nebo boží muka; z r. 1719). Ukázkou původní lidové architektury je nově dům čp. 30, dnes Galerie Melantrich (pobočka Polabského muzea Poděbrady). - Významným rodákům (knihtiskař a nakladatel Jiří Melantrich z Aventina, profesor filosofie a pedagogiky Gustav Adolf Lindner aj.) věnována expozice v Pamětní síni rodáků a přátel města Rožďalovic v budově bývalé školy v Husově ulici. Mezi další význačné rožďalovické osobnosti patří astronom a matematik Josef Jiří Böhm, malíři Jan Rektorys a Bohuslav Knobloch, operní pěvec Vincenc Vecko, sochař Josef Vinecký, filolog Antonín Havlík, knihař Jenda Rajman nebo váleční letci František Mlejnek a Miloslav Styblík, spisovatel Viktor Dyk věnoval Rožďalovicím jednu ze svých básní ve sbírce Devátá vlna. - Od 23. ledna 2009 jsou Rožďalovice opět městem, jeho součástí jsou Podolí, Zámostí, Hasina, Ledečky, Viničná Lhota a Podlužany.
    Klíč.slovaměsta * obce * dějiny města * archeologické nálezy * eneolit * doba kamenná * kultura zvoncovitých pohárů * majitelé města * tvrze * zámky * kostely * děkanství * kaple * boží muka * mariánské sloupy * lidová architektura * muzea * pamětní síně * osobnosti * rodáci
    CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 254-255.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 376-377.
    ANDĚL, Rudolf; et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: severní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1984, s. 410-411.
    DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 237-238. ISBN 978-80-242-1932-5.
    ŘEHOUNEK, Jan, ed. Rožďalovice - město s atmosférou 19. století. Nymburk: Jan Řehounek - Kaplanka Nymburk, 2018. s. 11-13. ISBN 978-80-87523-23-0.
    Rožďalovice [online]. [cit. 8.2.2018]. Dostupné z: http://rozdalovice.eu/zakladni-informace-o-meste/.
    Zdroj datwww(Adresy ČR-MVČR)
    PoznámkaObec v okrese Nymburk.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (3) - Soubor osobních jmen a jmen rodin
    (1) - Soubor geografických jmen
    (45) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (10) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (4) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
    (3) - Odborná literatura, mapy
    (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
    (1) - PERIODIKA - Svázaný ročník periodika
    (181) - ČLÁNKY
    (7) - Regionální literatura - knihy
    Databáze národních autorit NK ČR

Mapa

Rožďalovice (Česko)

Zobrazit na Mapy.cz

GPS: 50°18'16.92"N, 15°10'10.92"E

GPS: 50°18'16.92"N, 15°10'10.92"E

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.