Počet záznamů: 1  

Filipov (Kutná Hora, Česko)

  1. Geografické jménoFilipov (Kutná Hora, Česko)
    OkresKutná Hora
    Události1368 - první zmínka o hospodářském dvoře
    1865 - dokončena novorenesanční přestavba Filipova
    PopisArchitektonicky ucelená novogotická osada 3 km jihovýchodně od centra Čáslavi, při hlavní železniční trati Praha-Kolín-Havlíčkův Brod. - Nadmořská výška: 267 m. - Původně zde stál čáslavský městský dvůr zvaný Šintloch (Šintlochy, Šintlochovy dvory nebo dvůr bratří Bojanů). Písemně poprvé zmiňován v r. 1368, v l. 1711-1760 v majetku cisterciáckého kláštera ve Žďáře nad Sázavou. V r. 1760 jej získal Filip Krakovský z Kolovrat, v osadě, které dal současné jméno, vystavěl barokní zámek. Kolovratové Krakovští vlastnili Filipov až do r. 1818, potom jej koupil maďarský šlechtic František Zichy a ten jej r. 1831 prodal Janu z Eisensteinu. Za Emilie z Eisensteinu, provdané Boleslavské z Rittersteinu, byl zámek a k němu náležející budovy v l. 1863-1865 přestavěn ve stylu anglické novogotiky. Postupně tak vznikl rozsáhlý pozdně romantický, v Čechách ojedinělý, komplex. Zástavba je soustředěna podle dvou vzájemně kolmých komunikací z Čáslavi do Žleb a odbočky do Drobovic. Na nejvyšším místě v jižní části stojí zámek, na něho navazuje krajinářský park vzniklý na místě starší bažantnice. V zadní části parku stojí empírová kaple Sv. Kříže (původně hrobka). Při západní straně silnice jsou sklípky s novogotickým průčelím. Domy čp. 6-14 byly postaveny podle jednotného plánu stavitele Karla Šela, s romantickými motivy nízkých stupňovitých štítů, cimbuří a věžiček jako na vrchnostenských budovách. Osada Filipov byla také použita ve filmu Nebeští jezdci, kde představovala místo kdesi v Anglii. - Posledními majiteli byla až do r. 1945 rodina Kleeborn-Eisensteinova. Zestátnění hospodářského dvora v r. 1948 a následné užívání státním statkem znamenalo pro tento unikátní areál katastrofu, budovy chátraly a některé byly nevhodně modernizovány. Celý areál zámku, parku, hospodářských budov i vesnice je zapsán jako nemovitá kulturní památka.
    Klíč.slovaosady * hospodářské dvory * obce * zámky * domy * sklepy * kaple * hrobky * zámecké parky * novogotika * anglická gotika
    CitaceŠIMEK, Tomáš et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: východní Čechy. 1. vyd. Praha: Svoboda. 1989, s. 103-105.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989. s. 227. Turistický průvodce ČSSR.
    PEŠTA, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Vyd. 1. Díl 1. Praha: Libri. 2003, s. 60-61. ISBN 80-7277-148-5.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (1) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
    (5) - ČLÁNKY
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.