Počet záznamů: 1  

Veltěž (Česko)

 1. Geografické jménoVeltěž (Česko)
  OkresPraha-východ
  Události1228 - první zmínka o obci
  PopisObec při severní hranici hlavního města Prahy, v těsném sousedství obce Zdiby. - Písemně poprvé připomínána již r. 1228, jako statek patřící benediktinkám od kláštera sv. Jiří, kapitule hradčanské a klášteru břevnovskému. Během husitských válek bylo toto zboží církvi odňato, navráceno až v r. 1729. Od té doby byl veltěžský dvůr jedním z mensálních statků proboštství sv. Víta na Pražském hradě. - V současné době patří Veltěž správou pod obec Zdyby, společně s obcemi Brnky a Přemyšlení, ve Veltěži je umístěno centrum obcí. Je zde budova obecního úřadu (postavená v r. 1938), základní škola (postavená v r. 1898), poštovní úřad, sokolovna (z r. 1924) a obecní knihovna, dále historizující zděná zvonička a pomník padlým ve světových válkách.
  Klíč.slovaobce * dějiny obce * školní budovy * školy * sokolovny * knihovny * místní knihovny * obecní knihovny * zvoničky * památníky * pomníky
  CitacePovodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 189-190.
  Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
  Odkazy (1) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  (4) - ČLÁNKY
  geografický název

  geografický název

Počet záznamů: 1