Počet záznamů: 1  

Únětice (Česko)

  1. Geografické jménoÚnětice (Česko)
    OkresPraha-západ
    Události1125 - první zmínka o obci
    1648 - obec vypálena
    1880 - zahájen archeologický výzkum
    06.05.1945 - tragédie na barikádě u Černého Vola
    Osobnosti Strébl, Alois - hudební skladatel
    Baar, Jindřich Šimon - spisovatel
    Pelz, František Josef - sokolský skladatel
    PopisObec v údolí Únětického potoka, 3 km jihozápadně od obce Roztoky, v těsné blízkosti severního okraje hlavního města Prahy. - Nadmořská výška: 235 m. - Území osídleno již ve starší době bronzové (archeologické výzkumy zahájil r. 1880 amatérský archeolog, roztocký lékař Čeněk Rýzner). Předměty nalezené na zdejším pravěkém pohřebišti byly od jiných natolik odlišné a pro místo typické, že byla označena nová tzv. únětická kultura. Únětice jsou jednou z nejstarších písemně doložených osad na území Čech. Původně v držení pražských knížat, v l. 1125-1140 náležely Zbyhněvovi, pražskému kanovníkovi u Panny Marie, který zde v r. 1132 založil kostel. V r. 1233 král Václav I. předal Únětice pražské kapitule. R. 1421 se Únětic zmocnili husitští Pražané, kteří je držely až do r. 1547. Tehdy byly Únětice pro vzpouru proti Ferdinandovi I. pražským měšťanům zkonfiskovány a dány do vlastnictví kapituly u sv. Víta. V urbáři z r. 1610 v Úněticích uváděn dvůr, 8 gruntů, 2 krčmy výsadní, 2 mlýny, pivovar a kovárna. Na konci třicetileté války v r. 1648 Únětice zcela vypáleny. Další ztrátu pro obec znamenala první světová válka, ve které padlo 23 únětických občanů. Během druhé světové války pracovaly v Úněticích a okolí tři ilegální protifašistické skupiny. V dubnu 1945 občané Únětic poskytli pomoc třem polským vězňům, uprchlým z tzv. transportu smrti. 6. května 1945 bylo na barikádě u křižovatky nad Černým Volem zabito 5 únětických občanů. - V obci dnes barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní hřbitovní kaple sv. Josefa, barokní fara, hospodářský dvůr, barokní kaple sv. Jana Nepomuckého, před ní barokní sloup sv. Jana Nepomuckého. - Jihovýchodně od obce chráněné území Tiché údolí-Roztocký háj. - K Únětickým rodákům patří hudebník a pedagog Alois Strébl, v l. 1897-1899 v Úněticích jako kaplan působil spisovatel Jindřich Šimon Baar a jako učitel pozdější skladatel sokolských písní Josef František Pelz.
    Klíč.slovaobce * dějiny obce * majitelé obce * archeologické výzkumy * pohřebiště * doba bronzová * kultura únětická * kostely * kaple * fary * hospodářské dvory * sloupy * baroko * rodáci * druhá světová válka * protifašistický odboj
    CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 4. Praha: Academia, 1982, s. 141-142.
    Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 365.
    DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Okolí Prahy. 1. vyd. Praha: Soukup & David, 1993, s. 24.
    DVOŘÁK, Vladimír. Únětice: historie [online]. [cit. 2005-03-17]. Dostupné z: http://www.unetice.cz/Unetice.asp?Menu=Obec.
    Druh soub.Soubor geografických jmen - regionální místopis
    Odkazy (6) - Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
    (7) - Soubor jmen korporací - regionální památky
    (2) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
    (1) - Odborná literatura, mapy
    (17) - ČLÁNKY
    (3) - Regionální literatura - knihy
    (1) - Regionální literatura - seriály do r. 1950
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.