Počet záznamů: 1  

Polabské národopisné muzeum (Přerov nad Labem, Česko)

  1. Jméno korporacePolabské národopisné muzeum (Přerov nad Labem, Česko)
    Jiné jménoPolabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem
    Místo Přerov nad Labem (Česko)
    Vznik1900 - zpřístupněna první "česká chalupa"
    Události27.04.1967 - otevřeno národopisné muzeum
    Osobnosti Salvátor, Ludvík, - zakladatel skanzenu
    Štěpánek, Ladislav, - architekt
    PopisV centru obce, severně od zámku. Nejstarší národopisné muzeum v Čechách. - Základem skanzenu se stala bývalá rychta a kovárna čp. 19, kterou vykoupil tehdejší majitel přerovského panství Ludvík Salvátor Toskánský a upravil ji podle vzoru populární "české chalupy" vystavované na celostátní Jubilejní výstavě v Praze r. 1891. Pro veřejnost byla chalupa otevřena r. 1900, vystaveny v ní byly národopisné, archeologické předměty a přírodniny. Během druhé světové války sloužila jako dočasné ubytování obyvatel z nedalekých vysídlených obcí, po generální opravě celého objektu bylo v chalupě v r. 1967 znovu otevřeno národopisné muzeum. U chalupy postupně umístěna rumpálová studna z Nymburka (od domu, v němž bydlela Božena Němcová), zvonička "dvoják" z obce Kozovazy, pololidová barokní plastika sv. Jana Nepomuckého z Budiměřic, kopie sloupového holubníku z Oplánek a roubené prasečí chlívky od čp. 6 v Nouzově. Před průčelím české chalupy oplocená tzv. "babiččina zahrádka" (živá expozice různých druhů koření, užitkových a léčivých i okrasných rostlin). Z Břístve u Rožďalovic od čp. 7 přenesena jedna z posledních dochovaných sušáren na ovoce. Muzeum tak začalo plnit i svou záchrannou funkci. Celý areál byl počátkem 70. l. rozšířen o myslivnu s hospodářským zázemím a o přilehlou zahradu, do ní dodatečně umístěn patrový chmelový špýchar z Mrzek na Kolínsku a založen sad starých ovocných odrůd. Celé prostranství muzea osázeno stromy a okrasnými keři. V r. 1972 do skanzenu přibyla velká roubená chalupa čp. 7 z osady Draho, v r. 1974 chalupa čp. 9 z obce Chvalovice (s mimořádnou skládanou lomenicí) a panská bednárna z Přerova. Z bytu bednářského mistra byly vybudovány provozní prostory se sociálním zařízením a ve starší původní části obnovena stará vesnická škola. Areál muzea byl současně rozšířen o další zahrady. V r. 1982 znovu proveden důkladný průzkum mizející lidové architektury na Nymbursku a vybrány poslední dostupné objekty. Postupně byla do zahrad pod bednárnou přenesena malá roubená chalupa čp. 57 z Dymokur (představuje obydlí bezzemka a je vybavena jako živnost vesnického ševce), modelová usedlost z Královéměstecka (pro nedostatek místa bez stodoly), k chalupě ze Střihova přidán roubený špýchar z osady Vinice a doplněn o chlívky a další typické drobné objekty a dále malá roubená chaloupka od statku čp. 4 v Pojedech na Rožd'alovicku, s roubenými chlívky a zajímavá celodřevěná stodola z Jabkenic. Teprve nedávno se podařilo získat a převést památkově chráněnou chalupu čp. 29 s podsíní z Kovanic. - Jednotlivé objekty v této části muzea byly umístěny tak, aby vytvářely dojem návsi staré polabské vesnice s řadovou zástavbou. Všechny chalupy mají patřičně dobově zařízené interiéry a instalovány speciální menší národopisné expozice. Před průčelím chalup je prostor pro příležitostné národopisné programy.
    Klíč.slovamuzea * národopisná muzea * skanzeny * lidová architektura * lidová řemesla * roubené stavby * špýchary * sušárny ovoce
    CitacePOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 3. Praha: Academia, 1980, s. 173.
    Okolí Prahy východ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989, s. 367-370.
    Polabské muzeum: Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem [online]. [cit. 2010-02-05]. Dostupné z: http://www.polabskemuzeum.cz/.
    Druh soub.Soubor jmen korporací - regionální památky
    Odkazy (5) - Odborná literatura, mapy
    (82) - ČLÁNKY
    (16) - Regionální literatura - knihy
    Databáze národních autorit NK ČR
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.