Výsledky vyhledávání

Nalezeno záznamů: 1  
Váš dotaz: Kód záznamu = ("0268824")
 1. Osobní jménoSprávková, Ella, 1873-1952
  Narození Bynov (Děčín, Česko) - 16.02.1873
  Úmrtí Praha (Česko) - 18.11.1952
  Místo působení Dobříš (Česko)
  Chrudim (Česko)
  Praha (Česko)
  Chicago (Illinois)
  Londýn (Anglie)
  Mnichov (Německo)
  Paříž (Francie)
  Spojené státy americké
  Vídeň (Rakousko)
  Charakt.Česká pianistka, hudební pedagožka.
  ŽivotopisDětství a mládí prožila v Chrudimi. Absolventka vídeňské konzervatoře. Poté navázala styky s pražským uměleckým prostředím, byla společnicí v polských šlechtických rodinách. S podporou houslistky a klavíristky Renéé ze Sarawaku odjela do Londýna, kde studovala na Royal College of Music. Koncertovala v Paříži, Vídni, Mnichově i v Praze. V době první světové války žila v Dobříši. Po válce odjela s pěvcem B. Umirovem do Londýna, kde se za něho provdala. Společně žili a působili ve Spojených státech. V l. 1921-1931 učila na Bushově konzervatoři v Chicagu. Před druhou světovou válkou se vrátila do vlasti. V Praze žila již v ústraní. - V Americe členka Aeolian Tria. Organizátorka Smetanových oslav v Chicagu. - Pianistka s širokým sólovým repertoárem, výrazně zaměřeným na českou a ruskou tvorbu. Vystupovala s Českým kvartetem doma i v zahraničí. Účinkovala s J. Kubelíkem, J. Kocianem, F. Ondříčkem aj.
  Klíč.slovahudebníci * pianisté * hudební pedagogové * hudební organizátoři
  CitaceČeskoslovenský hudební slovník osob a institucí. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Státní hudební vydavatelství, 1965, s. 582.
  Ahoj! Czech Republic: Kalendárium [online]. [cit. 2009-02-17]. Dostupné z: <http://www.czech.cz/cz/kalendarium/klaviristka>.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti