Výsledky vyhledávání

 1. Osobní jménoSylla, Miroslav, 1887-1979
  Narození Kostelec nad Labem (Česko) - 15.01.1887
  Úmrtí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Česko) - 10.11.1979
  Místo působení Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Česko)
  Kostelec nad Labem (Česko)
  Kroměříž (Česko)
  Praha (Česko)
  Přerov (Česko)
  Skalica (Slovensko)
  Itálie severní
  Charakt.Malíř a grafik, výtvarný pedagog.
  ŽivotopisAbsolvent uměleckoprůmyslové školy, žák prof. Jana Preislera, Jana Kotěry, Jana Zrzavého a Josefa Lady. Navštěvoval též přednášky o architektuře na ČVUT v Praze. Podnikl studijní cestu po Evropě. - Působil jako pedagog v Přerově a Kroměříži. První světovou válku prožil na frontě v severní Itálii. Po válce vyučoval na gymnáziu ve Skalici na Slovensku. Člen Umělecké besedy slovenské i české. V r. 1939 musel opustit Slovensko a vrátil se do Kostelce n. Labem. Ve své pedagogické činnosti pokračoval v Praze a na gymnáziu v Brandýse n. Labem. Člen spolku výtvarných umělců Marold a skupiny SURSUM, s nimiž vystavoval. - Zabýval se kresbou krajiny a lidových motivů Polabí a moravsko-slezského pomezí, grafikou, malbou náboženských či symbolických figurálních kompozic, portrétů, prací pro architekturu (návrh barevných oken pro kostel sv. Víta v Kostelci n. Labem). - Manžel malířky Svatavy Syllové.
  Klíč.slovavýtvarníci * malíři * grafici * učitelé * středoškolští pedagogové * výtvarní pedagogové
  CitaceLOYDA, Vladimír, ŠPAČEK, Jaroslav. Hlas domova 2. Čelákovice: Městské muzeum, 2000, s. 67.
  Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2005. Vyd. 1. XV. díl. Ostrava: Výtvarné centrum Chagall, 2005, s. 307.
  SÍGL, Miroslav. Kdo byl a je kdo: Mělnicko, Kralupsko, Neratovicko: osobnosti, samospráva, historie. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Libri, 2007, s. 426. ISBN 978-80-7277-351-0.
  Druh soub.Soubor osobních jmen - regionální osobnosti
  Odkazy (1) - Soubor geografických jmen - regionální místopis
  (1) - Odborná literatura, mapy
  Databáze národních autorit NK ČR