Number of the records: 1  

Malejovice (Uhlířské Janovice, Česko)

 1. Geographic nameMalejovice (Uhlířské Janovice, Česko)
  See also (Broader term) Uhlířské Janovice (Česko)
  Events1142 - první připomínka
  Personalities Černý, Josef D. - malíř a grafik
  DescriptonObec ležící ve zvlněné, částečně zelesněné krajině 4 km jihozápadně od Uhlířských Janovic. – Původní název Majelovice. – Obec připomínaná již v r. 1142, kdy byly Malejovice uvedeny mezi osadami a dvory, které daroval Miroslav z Markvartic cisterciáckému klášteru v Sedlci v zakládací listině. V 2. pol. 14. stol. byly v držení Markvarta řečeného Soběšína z Malejovic a po něm pak dalších pánů ze Soběšína. R. 1483 je zmínka o Abrahamovi z Kundratic, okolo r. 1550 získal obec Zdislav Zvířetický z Vartemberka, po něm pak Dionys Hostačovský z Petrovic a následně paní Anna Voděradská roz. z Elstiboře. V 17. stol. století se vystřídali jako majitelé Petr z Libentálu, a Heralt Václav Libštejnský. Ten také daroval obec r. 1628 jezuitům kutnohorským. Řád měl Malejovice v držení až do r. 1773, kdy byl zrušen; poté připadly Malejovice studijnímu fondu, který je připojil ke Křeseticím. – Dnes místní část Uhlířských Janovic. – Na okraji obce u hřbitova kostel sv. Jiří. – Budovu školy z r. 1863 využívá Nadační fond Klíček jako dětský hospic. – V obci se nachází památkově chráněná lípa malolistá. – Narodil se zde akademický malíř Josef D. Černý.
  Keywordsobce * dějiny obce * kostely * hospice * památné stromy
  CitationDAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 164. ISBN 978-80-242-1932-5.
  Malejovice - Majelovice: Z historie obce. Nadační fond Klíček [online]. [cit. 2017-11-28]. Dostupné z: http://www.klicek.org/malej/histor.html.
  Data source entrySoupis měst, obcí a okresů České republiky
  www(Adresy ČR-MVČR)
  NoteČást obce Uhlířské Janovice v okrese Kutná Hora.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (2) - File of personal names - persons from region
  (1) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (5) - ARTICLES
  Databáze národních autorit NK ČR
  geographical name

  geographical name

Map

GPS: 49°51'0.00"N, 15°1'59.88"E

Number of the records: 1