Number of the records: 1  

Hovorčovice (Česko)

 1. Geographic nameHovorčovice (Česko)
  DistrictPraha-východ
  Events1088 - první zmínka o obci
  1906 - Hovorčovice získaly samostatnost
  Personalities Hobzík, Zdeněk - umělecký překladatel
  DescriptonPři severovýchodní hranici hlavního města Prahy, v sousedství pražských částí Čakovice a Třeboradice. - Nadmořská výška: 250 m. - Písemně poprvé zmiňovány r. 1088, tehdy je král Vratislav II. daroval nově založené vyšehradské kapitule. V r. 1130 se staly obročím jednoho z kanovníků, později z nich byli kanovníci podělováni chlebem. Ve 12. stol. byla část obce v majetku johanitů. R. 1284 pronajala kapitula Hovorčovice Oldřichu Platzerovi, potom připadla obec ke kapitule boleslavské. Ve 14. stol. byl zdejší dvůr dáván do držení pražským měšťanům. V r. 1436 daroval císař Zikmund obec Vaňkovi Duršmídovi z Ostrova, čímž se Hovorčovice dostaly do držení obce Staroměstské (roční plat z Hovorčovic ale dostávalo záduší sv. Vojtěcha na Novém Městě pražském). V první polovině 16. stol. byl držitelem Hovorčovic převážně Jakub Fikar z Vratu, který však byl r. 1547 pro účast ve vzpouře proti Ferdinandovi I. odsouzen a popraven, jeho majetek byl zkonfiskován. Obec byla zcela zpustošena během třicetileté války, podle pověsti zůstal stát pouze kostel. V r. 1652 patřily Hovorčovice k libeňskému panství, r. 1677 se staly součástí panství Pakoměřice. Při zavádění nové obecní správy v r. 1788 byly Hovorčovice spojeny s Měšicemi v jednu obec. Od r. 1906 jsou Hovorčovice opět samostatnou obcí. V r. 1934 založili v obci bratři Bradáčové továrnu na výrobu lékařských přístrojů a fotoaparátů, již v r. 1936 se zde vyráběl zrcadlový aparát Kamarád, dále pak promítací přístroje pro zvukový film ad. - V obci dnes původně románský kostel Narození sv. Jana Křtitele, směrem na Třeboradice výklenková kaple. - K významným rodákům patří umělecký překladatel Zdeněk Hobzík. - Obec Hovorčovice je členem sdružení obcí Region Povodí Mratínského potoka.
  Keywordsobce * dějiny obce * majitelé obce * kostely * kaple * výklenkové kaple * továrny * fotografická technika * rodáci
  CitationPovodí Mratínského potoka a jeho okolí. 1. vyd. Líbeznice: Svazek obcí Region povodí Mratínského potoka, 2006, s. 115-117.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (5) - File of personal names - persons from region
  (1) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (13) - ARTICLES
  (1) - Regional documents - books
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.