Number of the records: 1  

Mělnická Vrutice (Česko)

 1. Geographic nameMělnická Vrutice (Česko)
  DistrictMělník
  Events1228 - první zmínka o obci
  DescriptonPůvodně samostatná obec 5,5 km východně od Mělníka, na potoce Pšovce. Od r. 1960 součást obce Velký Borek. - Nadmořská výška: 190 m. - Název pochází pravděpodobně od vrutu, ve staročeštině "pramene. - Písemně poprvé připomínána r. 1228, jako majetek kláštera Benediktinů u sv. Jiří na Pražském hradě, později mělnické kapituly a zámku. - Obec proslavilo především zpracování koření a rostlinných specialit. Již ve 30. letech 20. stol. zde pražský podnikatel Josef Beníček otevřel Parní automatické mlýny na papriku a koření. V okolí obce se pěstovala speciální odrůda kořeninové papriky (nejseverněji v Evropě). V r. 1993 navázali potomci zakladatele na předchozí tradiční výrobu tzv. firma BENKOR - Na návsi kaple Nejsvětější Trojice z r. 1824, při cestě litinový kříž z 2. pol. 19. stol. Na západním okraji obce národní přírodní rezervace Polabská černava. - Obec leží ve významné pramenné oblasti s velkými podzemními zdroji kvalitní pitné vody. Přímo v obci je tzv. Velký pramen, jenž byl považován za největší v ČR (150 l/s), odvodňoval křídové pískovce jizerského souvrství. V 70. letech 20. stol. podzemní zdroje odčerpaly nové vrty především v oblasti Řepínského dolu a pramen na čas vyschl. Od října 2010 je opět činný. Část vody z této oblasti je stále využívána jako zdroj pro středočeský vodovod. - U osady Jelenice se nachází 3 m silná sloje čarného uhlí. - K významným osobnostem patří lesnický odborník Antonín Holub, knihovník a heraldik Vojtěch Pelikán ad.
  Keywordsobce * dějiny obce * kaple * kříže * litinové kříže * koření * továrny * prameny * pitná voda * přírodní rezervace * uhelné sloje
  CitationPOCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 366.
  HOUŽVA, Josef. Historie Mělnické Vrutice. Mělnicko, 1995, roč. 34, č. 44, s. [4].
  KOVAŘÍK, Petr. Studánky a prameny Čech, Moravy a Slezska. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1998, s. 128.
  PURŠ, František. Velký Borek ve světle obecních kronik: 1301-2001. Velký Borek: Obecní úřad, 2000. Mělnická Vrutice, s. 52-54.
  DAVID, Petr, SOUKUP, Vladimír. Velká turistická encyklopedie. Středočeský kraj. 1. vyd. Praha: Knižní klub, 2007, s. 168.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (3) - File of personal names - persons from region
  (1) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - File of geographical names - region
  (18) - ARTICLES
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.