Number of the records: 1  

Jesenice (Příbram, Česko)

 1. Geographic nameJesenice (Příbram, Česko)
  DistrictPříbram
  Events2001 - odhalení pomníku Antonína Lega
  Personalities Lego, Antonín - kněz, včelař, spisovatel
  DescriptonObec 7 km jihovýchodně od Sedlčan, na soutoku Sedleckého a Novodvorského potoka. - Nadmořská výška: 373 m. - Archeologické nálezy zbytků pohanských pohřebišť dokazují starší osídlení tohoto území. - Název obce patrně ze staroslovanského jasen (jasný). - Původně patřila Jesenice ke hradu Zvěřinci (asi 2,5 km jižně). Mareš ze Zvěřince zde nechal v r. 1350 postavit kostel. Od r. 1623 patřila k Vysokému Chlumci. - V obci dnes zbarokizovaný kostel Nejsvětější Trojice, barokní fara z r. 1754, kamenný most z r. 1868, výklenková kaple se sochou Jana Nepomuckého. Na návsi před vchodem na hřbitov památná lípa malolistá. Unikátem je křížová cesta z Jesenice na vrch Kalvárie, místo obvyklých 14 křížů má 17. Postavena byla v r. 1836 a znovu obnovena v r. 2004. V r. 2005 byla podél ní vybudována naučná stezka. V okolí zřícenina hradu Zvěřinec. - K významným osobnostem patří farář, včelař, řezbář a sběratel lidových písní Antonín Lego. V r. 2001 mu byl zde odhalen pomník. - U obce rybníky Krupník a Plužinec. - Obec Jesenice na Příbramsku je členem Sdružení obcí Sedlčanska.
  Keywordsobce * dějiny obce * kostely * fary * sochy * kamenné mosty * výklenkové kaple * křížové cesty * naučné stezky * zříceniny * kněží * pomníky * rybníky * památné stromy * lípy
  CitationStřední Povltaví. 1. vyd. Praha: Olympia, 1984, s. 203-204.
  Sdružení obcí Sedlčanska. [Sedlčany]: Sdružení obcí Sedlčanska, 2000, s. 5.
  Průvodce po památkách a významných prvcích v regionu MAS Sedlčansko. Krásná Hora nad Vltavou: MAS Sedlčansko, 2011, s. 3-5.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (3) - File of personal names and family names
  (1) - File of geographical names
  (7) - File of personal names - persons from region
  (2) - File of corporation names - monuments in region
  (1) - Monographies, maps
  (17) - ARTICLES
  (3) - Regional documents - books
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.