Number of the records: 1  

Nové Strašecí (Česko)

 1. Geographic nameNové Strašecí (Česko)
  Origin1143 - přibližné datum vzniku
  Events1360 - přibližné datum povýšení na městečko
  1480 - povýšení na město
  Personalities Kuchynka, Vojtěch - hudebník
  Schäferna, Karel - hydrobilog
  Kochman, Leopold - dělnický novinář
  URLhttp://aleph.nkp.cz/aleph-cgi/show_map?ll=50.1528,13.9006&z=12
  DescriptonMěsto 13 km severně od Rakovníka, západně od Kladna, při silnici Praha-Karlovy Vary. - Nadmořská výška: 470 m. - Původní ves Strašecí písemně poprvé zmiňována r. 1334. Nejprve patřila k panství hradu Křivoklátu, později k panství Krušovice v bývalém Rakovnickém kraji. Na městečko povýšena patrně v r. 1340 králem Janem Lucemburským. Během husitských válek bylo Strašecí vypleněno, stejně tak i r. 1450, když tudy táhlo vojsko Jiřího z Poděbrad od Buštěhradu k Rokycanům. R. 1503 povýšil král Vladislav II. Strašecí na město. Po požáru r. 1553 bylo město přestavěno, od té doby nese název Nové Strašecí. Císař Matyáš sice r. 1616 Novostrašeckým městská privilegia a výsady odňal (protože do svého kostela nepřijali katolického kněze), ještě téhož roku jim však byla některá privilegia navrácena. Během třicetileté války bylo Strašecí zpustošeno císařským vojskem, které tudy táhlo na Prahu, v 17. a 18. stol. několikrát vyhořelo. V l. 1850-1960 bylo Nové Strašecí sídlem okresu. - Z pamětihodností ve Strašecí zachováno staré městské jádro s budovou původní radnice čp. 189 (dnes lidová škola umění), gotický kostel Narození Panny Marie, u kostela barokní socha sv. Jana Nepomuckého, dále pozdně barokní přízemní dům čp. 80, synagoga a židovský hřbitov, v budově bývalé fary (čp. 123) vlastivědné muzeum, na východním průčelí náměstí gymnázium a základní škola z r. 1894. Ve východní části města při silnici na Prahu kaple sv. Isidora. V Karlovarské ulici hrnčířská dílna (dnes soukromý majetek). V západní části města zajímavá obloukovitá budova výpočetního střediska z r. 1928. - Z rodáků připomínán kontrabasista Vojtěch Kuchynka (jeho pamětní deska umístěna na domě čp. 127), hydrobiolog a zoolog Karel Schäferna, spisovatel a filmový scénárista Václav Jelínek a dělnický novinář v USA Leopold Kochman (jeho pamětní deska na domě čp. 414, dnes poliklinika). - Z průmyslu Nového Strašecí významná těžba surových lupků (České lupkové závody). - Severně od Nového Strašecí se rozprostírá přírodní park Džbán, západně od města chráněná přírodní památka Nový rybník.
  Keywordsměsta * dějiny města * kostely * kaple * radnice * synagogy * domy * muzea * školy * gymnázia * sochy * hřbitovy * židovské hřbitovy * pamětní desky * gotika * baroko * rodáci * těžba lupku * průmysl * chráněná území * přírodní památky
  CitationPŘIBYL, Alois, LIŠKA, Karel. Znaky a pečetě středočeských měst. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1975, s. 111.
  POCHE, Emanuel; et al. Umělecké památky Čech. 1. vyd. Sv. 2. Praha: Academia, 1978, s. 500.
  PALIVEC, Viktor; et al. Křivoklátsko. 1. vyd. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1986, s. 151.
  Okolí Prahy západ. 1. vyd. Praha: Olympia, 1990, s. 303-305.
  Data source entrywww(Adresy ČR-MVČR)
  NoteObec v okrese Rakovník.
  Collection kindFile of geographical names - region
  References (2) - File of personal names and family names
  (1) - File of geographical names
  (134) - File of personal names - persons from region
  (20) - File of corporation names - monuments in region
  (2) - File of geographical names - region
  (14) - Monographies, maps
  (1) - PERIODIKA - Souborný záznam periodika
  (623) - ARTICLES
  (37) - Regional documents - books
  Databáze národních autorit NK ČR
  geographical name

  geographical name

Number of the records: 1